Четвртак, 16.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
Стање на ДИФ-у у Новом Саду потпуно нормализовано

Дрид: Само дијалогом можемо решити проблем (видео)

Највише компромиса је било по неким финансијским питањима, што ће отежати рад факултета. Када се прави компромис, мора да “боли и једну и другу страну”
Дрид: Само дијалогом можемо решити проблем (видео)
Патрик Дрид (Фото Видеоисечак)

Декан Факултета спорта и физичког васпитања у Новом Саду Патрик Дрид изјавио је данас да је стање на ДИФ-у у Новом Саду у потпуности нормализовано и да се испити редовно одвијају у обе зграде факултета, те да у ту установу могу да уђу сви професори, запослени и студенти, и поручио да се само дијалогом могу решавати проблеми. 

Дрид је за Тан‌југ рекао, говорећи о састанку који је имао са студентима и наставним особљем о постизању договора око испитних рокова и вођења конструктивног дијалога о студентским захтевима, да је нађено решење и додао да иако су дијалог и састанак били изузетно тешки, и студенти сматрају да је направљен компромис.

Према његовим речима, највише компромиса је било по неким финансијским питањима, што ће отежати рад факултета, али када се прави компромис, мора да “боли и једну и другу страну”.

“Било је више од 20 захтева, они су нама послали захтеве према договору на време. Ми смо у току викенда процесуирали сваки захтев са нашом правном службом. Све што је могуће било учинити и направити уступак ми смо урадили. Оно што би било противзаконито нисмо могли да прихватимо, ми смо њима и објаснили да није у складу са законом то што они траже”, навео је он.

Коментаришући то што је један од захтева студената у блокади био да он поднесе оставку, Дрид је рекао да је студентима објашњено да је оставка његов лични чин а не њихов захтев и да они могу да траже његову смену легитимним путем, и поручио да он не жели да поднесе оставку.

Када је реч о захтеву за оставке чланова студентског парламента, Дрид је истакао да он не може и не жели да утиче на студентски парламент и да се меша у студентска питања, и додао да ни чланови студентског парламента не желе да дају оставку.

Одговарајући на питање колико је за ових 10 месеци пољуљано поверење у образовање и како ће се то поверење вратити, Дрид је рекао да ће требати доста времена да се то поверење врати јер је оно веома пољуљано и између професора и професора, и студената и студената, и између професора и студената.

“Ми смо се на том састанку договорили да крећемо од нуле, да испочетка градимо поверење јер само дијалогом можемо решавати проблеме”, поручио је декан.

На питање због чега друга страна не прихвата позив на разговор и дијалог председника Србије Александра Вучића, Дрид је оценио да до разговора не долази јер председник не може никоме директно да се обрати јер се не зна ко је представник са друге стране, и додао да ни они сами међу собом не знају ко је тај представник који би разговорао са председником Вучићем, што додатно компликује ситуацију.

Како је навео, уколико они желе да имају пленуме, зборови и слично морају да се региструју како би се знало ко је заступник, ко одговара за то удружење, организацију и са ким треба да се преговара, а у овом случају то је све скривено.

“Ми као професори смо се организовали и направили удружење, Институт за академско деловање, у ком се зна ко је председник управног одбора, надзорног одбора, знају се органи удружења, али ови који треба да преговарају са председником су неки пленуми, зборови, слободни универзитети где се не зна ко је представник”, изјавио је декан.

Дрид је истакао да након што је друга страна на ДИФ-у у Новом Саду прихватила позив на дијалог и састала се са њим, успешно је пронађено решење за проблем који су имали, што показује да је дијалог једини исправан пут ка постизању решења и компромиса.

Дрид је 1. септембра ушао на факултет, коју су студенти у блокади физички блокирали од 22. априла, а тада је навео да ће у згради остати док не буде припремљена за испитни рок.

Полиција је на његов позив обезбеђивала зграду, а студенти у блокади су потом позвали на протесте испред зграде, током којих су учесници више пута покушали насилно да уђу у зграду нападајући припаднике полиције.

 
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.