Цене нафте порасле
ЊУЈОРК – Цене нафте порасле су данас за два одсто, и то брента на 65,7 долара по барелу, а америчке сирове нафте WTI (West Texas Intermediate) на око 61,9 долара по барелу. Главни разлог за скок је то што је Организација земаља извозница нафте ОПЕК плус пристала на скромније повећање производње, чиме су ублажени страхови тржишта од већег повећања понуде, пренео је Трејдинг економикс.
Група произвођача се у недељу сложила да повећа производњу за 137.000 барела дневно у новембру, што је једнако повећању из октобра.
Тржишта су то видела као опрезан потез у време сталне забринутости због прекомерне понуде. ОПЕК плус описао је најновију одлуку као одговор на стабилне глобалне економске изгледе и тренутне здраве фундаменталне тржишне показатеље.
Група напомиње да би прилагођавања производње могла бити паузирана или поништена ако се услови промене.
До краја септембра, ОПЕК плус већ је повукао одлуку о смањењу од 2,2 милиона барела дневно годину дана пре рока и био је у процесу укидања додатног смањења од 1,65 милиона барела дневно, преноси Танјуг.
На цене се одразила и актуелна обустава рада владе Сједињених Америчких Држава, која би могла да утиче на економски раст и, последично, смањи потражњу за енергијом.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


