Недеља, 05.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мањак струје због принудне наплате

Мањак струје због принудне наплате
Колашин: општина блокирала рачун Електропривреде (Фото Н. Ђурић)

Подгорица – Пошто је општина Колашин пре два дана блокирала рачун Електропривреде Црне Горе и принудно наплатила 710.000 евра на име пореза на непокретности, из црногорске електроенергетске компаније јуче су упозорили колашинску власт да би "након упада на њен рачун, за то подручје могли да формирају цене електричне енергије више и до 40 одсто".

"У случајевима попут овог, Регулаторна агенција за енергетику, због различитих трошкова које ЕПЦГ има да би обезбедила струју крајњем потрошачу, може да формира цене електричне енергије по регионима. У тај трошак улазе и различите таксе у распону износа који од општине до општине знатно варира", саопштили су из ЕПЦГ-а.

Ова компанија истиче да је у септембру од домаћинстава у Колашину за потрошену струју наплатила око 60.000 евра, што би, према њиховом објашњењу, значило да би ЕПЦГ требало да плати порез на некретнине за стубове у Колашину у вредности од 20 до 25 одсто онога што наплати од домаћинстава.

Они, такође, истичу да је принудна наплата обављена на основу пет незаконитих решења општине Колашин која су спроведена пре истека рока за жалбу.

Менаџер за односе с јавношћу ЕПЦГ-а Ана Грего-Стојовић упозорава да је принудна наплата створила потпуно нов проблем за потрошаче у Електродистрибуцији Колашин, јер "ЕПЦГ има план инвестиција према којем је у центру града у наредних неколико месеци требало изградити две дистрибутивне трафо-станице и уградити нове три хиљаде метара десетокиловолтног кабла".

"Процењена вредност овог посла је око 300.000 евра, а представницима општине Колашин су те активности већ биле најављене и са њима су већ били одржани састанци на којима су се упознали са овим амбициозним планом", каже Ана Грего-Стојовић. "Инвестицијом би се решио и проблем напајања Колашина у случају кварова на постојећим трафо-станицама, а потенцијалним новим потрошачима би се омогућили бољи услови за прикључење на мрежу, али након оваквог бахатог понашања општине Колашин, ЕПЦГ је приморана да одустане од ових инвестиција", додаје Ана Грего-Стојовић.

Она опомиње да ће из овог сукоба највећу штету имати сами грађани "јер стабилност напајања електричном енергијом у датим условима не може бити гарантована, а мрежа због недостатка новца неће моћи да се несметано одржава".
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.