Четвртак, 09.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
УСЛОВИ ЗА БРИСЕЛ

Словачка условљава подршку санкцијама Русији

Роберт Фицо рекао је да ће Словачка „вероватно" пристати на 19. пакет
Словачка условљава подршку санкцијама Русији
Роберт Фицо (ФОТО ЕПА/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POO)

У случају да се у нацрт закључка Европског самита, поред одлучног реаговања Европске комисије на цене енергената, уврсти и аутомобилска индустрија и преиспитивање забране мотора с унутрашњим сагоревањем, словачки премијер Роберт Фицо рекао је да ће Словачка „вероватно" пристати на 19. пакет санкција против Русије.

Фицо и немачки канцелар Фридрих Мерц требало би да се састану данас како би разговарали о заједничком ставу по питању цене енергената и аутомобилске индустрије, преноси ТАСР. Према речима словачког премијера, у нацрт закључака предстојећег самита Европског савета већ је уврштен параграф који предвиђа да Европска комисија „мора брзо и одлучно да реагује на цене енергије".

Словачки премијер је нагласио да ће инсистирати и да се у закључке укључи аутомобилски сектор, као и да је потребно преиспитати забрану мотора са унутрашњим сагоревањем од 2035. године ради постизања компромиса. Уколико параграф који је предложила Словачка буде део коначног текста закључака, Фицо је рекао да ће „вероватно" обавестити канцелара Мерца да Словачка пристаје на 19. пакет санкција против Русије.

Истовремено, Фицо је навео и да би најразумнији потез Европске уније био да подржи одржавање самита између америчког председника Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина у Будимпешти.

Најавио да ће ову тему покренути на предстојећем састанку Европског савета. „На састанку ћу поставити питање да ли је исправно да и даље идемо путем пакета и оштрих изјава, ако истовремено желимо да се самит у Будимпешти одржи", рекао је Фицо.

Он сматра да ЕУ није одлучила да ли уопште жели такав самит, додајући да лидери не би требало да изводе закључке о Украјини, већ да изразе подршку одржавању сусрета. Додао је и да мир без уступања дела територије која се тренутно налази у саставу Украјине „није могућ".

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.