Заштитићемо Србију први пут када будемо имали озбиљне проблеме са нафтом
Председник Александар Вучић поручио је вечерас да људи не треба да брину и да ће руководство први пут када будемо имали озбиљне проблеме са нафтом, "узети ствар у своје руке" и заштити Србију и истакао да ће струје бити довољно, као и да ће се решавати проблеми са гасом.
"То су ствари које нам живот значе. Биће тешко да то урадимо, али сам дошао вечерас да кажем људима да не брину. Први дан кад будемо имали проблеме, ми ћемо да узмемо ствари у своје руке и да решавамо. И то сам рекао свима и Американцима, али бићу господар неизговорених речи. Дакле, први дан када будемо имали тешке проблеме и озбиљне проблеме, јер смо сада продали наше нафтне резерве, 81.000 или 84. 000 тона, немојте ме држати за реч, да би рафинерија могла да ради. Први пут, када будемо имали озбиљније проблеме, ми ћемо узети ствари у своје руке и заштитити Србију. Људи не треба да брину, неће имати кантице", рекао је Вучић за РТС говорећи о ситуацији са НИС-ом.
Напоменуо је да верује да струје има довољно, али да се тиме морамо бавити у годинама које долазе да бисмо за десет година имали довољно електричне енергије.
На питање шта се договорио са Мађарским премијером Виктором Орбаном будући да би са те стране у Србију требало да улази нафта, а и доста гаса, Вучић је рекао да је ситуација јако комплексна имајући у виду да је у уторак ноћу запаљена МОЛ-ова рафинерија.
"Ми смо договорили увоз пре свега нафтних деривата преко Мола да бисмо могли да превазиђемо одређени временски период. Мол иначе увози око 400.000 тона годишње, највећи је увозник. Дакле, Мол нам је највећи увозник деривата. Договорили смо били те вечери да Мол увезе значајно веће количине. А онда видели сте то јутро, негде око шест сати, изгорела је та највећа рафинерија Мола. И сад је питање, хоће ли Мађари осим за себе имати за још неког другог", указао је Вучић.
Изразио је уверење да ће Мађарска, уколико буде имала довољно за себе нафтних деривата, дати и Србији.
"Нама, може рафинерија да не ради 15 или 20 дана. То ће нам се одразити на стопу раста, то ће нам се одразити на БДП, на плате, на пензије, на све. То људи морају да знају. И зато ми морамо да се изборимо за то да све што може да ради, да ради. Али морамо такође да водимо рачуна да себе обезбедимо", нагласио је Вучић.
Навео је да је о томе разговаро и са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен и са европским представницима у више наврата и истакао да се труди да се пронађе много различитих опција.
"Немамо их много. Али се трудим да их пронађемо што је могуће више да бисмо Србију обезбедили", казао је Вучић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


