Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Дућан на "Југу"

Пре 26 година новинари београдских редакција окупили су се на позив Љубоја Стевановића, тадашњег генералног директора Београдске аутобуске станице, код Аутокоманде да би видели макету нове аутобуске станице "Југ". У великој просторији, уз објашњење тима стручњака, као на длану могла се видети будућност Београда који ће имати најмодернији аутобуски пристан. Пројектом је било предвиђено да око пет хиљада међуградских аутобуса више не улази, односно излази из најужег градског ткива, већ да своје поласке и одласке обавља крај аутопута. Долазе њиме и одлазе ка југу или северу, такође аутопутем. Било је предвиђено да уз станицу буду изграђени хотели, пословни простор и ко зна колико обавезних пратећих садржаја. Генијално – био је општи закључак јавности који су медији објавили у сутрашњим извештајима.

Подсетимо, реч је о простору од Војног сервиса на Аутокоманди, затим земљишту између Табановачке улице и аутопута до кафане "Корона". Посебно је наглашено да је земљиште у градском власништву, да нема, што је неуобичајено, имовинско-правних проблема, да је равница и да би изградња могла да буде окончана у релативно кратком временском року.

После 26 година, у прекјучерашњој Танјуговој информацији са отварања нове саобраћајне траке на Аутокоманди за укључење на аутопут за Ниш, цитиран је Ђорђе Бобић, градски архитекта. Он је рекао да је поправка на раскрсници само почетак радова који ће се у наредном периоду изводити.

Он је најавио да ће на том месту у наредних три до пет година бити направљено око 400.000 квадрата стамбеног и пословног простора. Изградња ће обухватити прављење пословног простора величине 90 хиљада метара квадратних...

 Ни речи о некаквој, а толико жељеној и потребној аутобуској станици. Зашто?

У протеклих 26 година посленици јавне речи су неуморно подсећали градске функционере на постојећи пројекат, да је питање саобраћаја једно од горућих у граду, да се суграђани свакодневно малтретирају, нервирају, троше велике паре на гориво које одлази у ветар. Њиховој упорности није било краја, па су и пре две године, када је Београд добио 90 милиона евра бескаматног кредита за инфраструктуру, готово умољавали тадашњег првог човека града да су се коцкице напокон поклопиле и да би Београђани могли да се надају новој аутобуској станици. Али...

Одговори надлежних политичара увек су били негативни. Правдали су се беспарицом, роковима изградње, неким другим плановима, пројектима... Ређали су одговоре, односно правдања која би данас било и срамота написати.

И коначно, прошле јесени, у медијима је осванула кратка вест да је поменуто земљиште, предвиђено за изградњу аутобуске станице, град Београд продао компанији "Делта" за 16 милиона евра. Објављено је још да ће ту нићи највећи мегамаркет на овим просторима.

То Ђорђе Бобић, градски архитекта, није прекјуче поменуо, мада то и не би био некакав његов грех.

Дакле, Београђани ће се и даље у колонама кретати по граду. Саобраћајна слика неће се мењати још дуго, дуго. На елементарно питање постављено људима да ли нам је потребнији још један мегамаркет у било чијем власништву, или решавање горућих невоља у саобраћају – одговор је био недвосмислен: саобраћај, по сто пута!

То је била жеља народа. Али, ко зна који пут, ко њега за шта пита и, као по правилу, на његову штету.

А они долазе и пролазе.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.