Злостављање - огроман проблем деце
Породични односи, односи међу вршњацима, сексуалност, злостављање, усамљеност биле су најчешће теме 24.000 деце и младих који су у протекле две године помоћ и подршку потражили путем бесплатне СОС дечје линије "Број за проблем твој". Ово је само један податак који је јуче представљен на стручном скупу поводом обележавања другог рођендана СОС дечје линије у Центру за заштиту одојчади, деце и омладине у Звечанској улици.
Од укупног броја деце и младих, али и родитеља који су се обратили на телефон број 0800-123456, саветници су са њих 7.334 развили детаљну и поверљиву комуникацију у вези са проблемима и дилемама које су имали.
- Петина свих разговора имала је за тему злостављање. Вршњачко и злостављање у породици подједнако су заступљени, по 41 одсто. Деца имају проблем да оно што им се дешава у школи са вршњацима дефинишу као врсту злостављања и лакше им је да то назову проблемима са пријатељима. Стручњаци на дечјој линији теже да их обуче да препознају и називају правим именом оно што им се дешава. У породици у 20 одсто случајева злостављачи су очеви, 11 одсто мајке, а у 10 одсто оба родитеља. Деци и младима тешко је да говоре о насиљу које трпе, посебно у пубертетском и адолесцентском узрасту - објаснила је Љиљана Иванишевић, координатор дечје СОС линије.
Министарство рада и социјалне политике подржало је овај пројекат као значајан део стратегије у борби против насиља над децом. Драгица Влаовић-Васиљевић, помоћник министра, рекла је да је један од приоритета ове институције доношење закона који ће омогућити да ова линија постане системско решење.
- Захваљујући овом пројекту, деца и млади могу да изразе своје стрепње и неразумевање најближих, или околине и да затраже помоћ. Ово је начин да се млади саслушају и оснаже и да се усмере на прави пут решавања својих недоумица - истакла је Драгица Влаовић-Васиљевић, помоћник министра.
Према речима саветника, на овој линији регистрован је велики број "тестирајућих" позива, када деца проверавају о чему је реч, само се смеју или ћуте, јер немају храбрости да говоре, али и да има оних који злоупотребљавају ову линију. Интересантно је да "ноћни" позиви имају тежу проблематику и да саветодавни разговори трају дуже. Линија је бесплатна и поверљива, доступна свима 24 сата широм земље. У Србији делује од 2005. године на иницијативу и финансијску помоћ Фондације принцезе Катарине Карађорђевић уз подршку министарстава просвете и спорта, рада, запошљавања и социјалне политике, Народне канцеларије председника Републике и "Телекома". Центру за заштиту одојчади, деце и омладине поверени су послови телефонског саветовања и посредовања.
Без обзира што су учесници овог стручног скупа позитивно оценили рад СОС дечје линије, њена судбина у наредној години је, бар како сада ствари стоје, неизвесна.
Д. М.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


