Петак, 10.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
НИС

Атанацковић: Можемо бити оптимисти по питању НИС-а

Руси имају право да траже најбољег купца
Атанацковић: Можемо бити оптимисти по питању НИС-а
(Фото/ А. Васиљевић)

Почасни председник Уније послодаваца Србије (УПС) Небојша Атанацковић изјавио је данас да верује да се ближи крај драме око НИС-а и да, како сматра, "можемо бити оптимисти".

„Ми смо очекивали да ћемо имати већу улогу, да ћемо можда у неким разговорима са Русима да ми будемо први којима ће се понудити и сем тога, нешто тако пише и уговору који је 2008. сачињен приликом продаје НИС-а Русима. Међутим, очигледно Руси кажу да то не важи, пошто је ово принудна продаја, тако да они као власници тога имају сигурно право да то траже најбољег купца", рекао је Атанацковић Танјугу. 

Како је оценио, што се тиче НИС-а Американци су успели да постигну оно што је замислио још претходни председник, а Руси су ипак прихватили да продају свој део што је врло значајно за нас.

„Видећемо још како ће то да се заврши, али у психолошком смислу, можемо бити додатно оптимисти", рекао је Атанацковић.

Истиче да се Србији журило да реши проблем НИС-а, али да је била пажљива и да је зависила од решења које ће понудити америчка и руска страна.

„Треба рећи да смо били доста опрезни и доста смо били, како би рекао, увиђајни у односу на те главне актере, које су практично две велике светске силе. Тако да једноставно нисмо вршили неки озбиљан притисак ни на једну страну, јер ти тај притисак не би ни могао да изазове неки ефекат. Практично смо  сво време  гледали да не повредимо руску страну и било је посевно истицано да је то њихова имовина, да ми нећемо ићи ка национализацији, да то нисмо комунистичка земља и слично", навео је Атанацковић и додао да је наш интерес да останемо близу интереса набавке енергената, пре свега гаса.

Наглашава да Србија не може да оштро реагује према Русији је ће имати озбиљан проблем уколико не добије дугорочни уговор о снабдевању гасом. 

Како је рекао, постоји мишљење да Србија није добила дугорочан уговор за гас јер су Руси чекали да виде шта ће бити са НИС-ом.

„И ми би остали без гаса, а немамо решење за гас", нагласио је Атанацковић.

Подсећа да је ЕУ одредила да њене чланице ЕУ од 1. јануара више не могу да купују руски гас. 

„Дозвољава се земљама које нису у ЕУ, као што је то код нас случај, да до јуна те земље добијају транзитно гас, значи ми у овом случају преко Бугарске, али уколико земље имају дугорочне уговоре са снабдевачем Русима, што ми немамо. Да имамо то се онда може продужити чак до почетка 2027. с неким условима, али чак и до 2028. године", објаснио је Атанацковић. 

Од компанија које се помињу као купци, он сматра да би било боље да је то нека од компанија из Емирата или Кине, него мађарски МОЛ, јер  су оне, како верује, поузданије.

Истиче да мора да се настави развој НИС-а, не само у Србији, него и у региону, а да МОЛ не би желео конкуренцију.

Подсећа да су Мађари, када су купили ИНА, затворили рафинерију у Сиску, јер им није требала.

Верује  да ће продаја НИС-а будућем купцу ићи брзо, јер ни будућем власнику није у интересу да рафинерија стане и да дуго не ради.
 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.