„Ученик” против „учитеља”
Од нашег специјалног извештача
Пореч, 17. јануара – Рукометаши Србије вечерас од 20,15 часова у Поречу у другом колу „Д” групе 21. светског првенства за рукометаше имају најтежи испит. Укрстиће копља с Данском, европским прваком из Норвешке и једном од најуспешнијих светских репрезентација у последњих неколико година, која и у Хрватској важи за једног од највећих фаворита за злато.
Селекција коју од пре две године води најбољи дански стручњак Урик Вилбек, познат пре свега по великим успесима са њиховом женском репрезентацијом, од 2002. је освојила чак пет медаља на великим такмичењима, четири на европским и само једну на светском првенству – бронзу пре две године у Немачкој. Имена Хвита, Боесена, Јоргенсена, Кристијансена, Кнудсена, Спелеберга и осталих који играју у највећим европским клубовима уливају страх у кости.
Ипак, наши верују да нису без шансе и да могу до прве победе над Данцима на неком великом такмичењу после 33 године и Олимпијских игара у Монтреалу 1976. када смо их савладали са 25:17 (до сада смо са Данцима на великим такмичењима играли шест пута уз скор од две победе и четири пораза.
Једини наш репрезентативац који игра у земљи европских првака је Милутин Драгићевић, који је у сезони 2007/2008 .проглашен за најбољег играча лиге иако је играо у тек четвртопласираном Силкеборгу. По његовом мишљењу Данци су фаворити, али то не значи да ми немамо шансе за победу.
– Мој кондициони тренер у Силкеборгу има исти задатак и у репрезентацији Данске, тако да с великом сигурношћу могу да кажем да су један од најспремнијих тимова на шампионату. Поред тога у саставу имају све саме ведете светског рукомета. Чак шесторица играју у Немачкој, а четворица у Шпанији. Остали играју у Данској, с тим да најбоље познајем Нилсена, који ми је саиграч у Силкеборгу. Биће изузетно тешко. Не смемо да се опустимо ни у једном тренутку, јер противник свих 60 минута игра у невероватном ритму. Такође, морамо да се враћамо у одбрану најбрже што можемо, јер сваку прилику користе да извуку контранапад – упозорава Драгићевић, који списку од 15 играча које је селектор Цветковић пријавио на прву рунду.
По мишљењу Данијела Анђелковића (30), једног од ретких староседалаца у нашој репрезентацији, којем је ово четврто велико такмичење, дуел са Данцима ће бити прилика да видимо где смо у односу на оне, који су нам на неки начин узор када је у питању систем игре.
– За Данце се протеклих неколико година везује појам модерног рукомета. Играју брзо, пас им је невероватно брз и тачан, а не либе се да шутну када год стигну. Иако је то за многе чудан резон годинама остварују велике успехе на међународној сцени. С друге стране ми, откако нас је преузео Јовица Цветковић, стремимо сличној игри и остаје да се види ко ће у судару истих концепција проћи боље – каже Анђелковић, новопечени отац кћерке Јане, рођене 8. јануара, који добро познаје већину данских играча.
Против неколицине је играо чак и у финалу Јуниорског првенства Европе 1998. у Инсбруку када је тадашња Југославија изгубила са 22:21.
– Данци су годинама успехе на међународној сцени црпели управо из те јунироске селекције која је пре 11 година постала првак Европе. Савез је много уложио у њих, имао је стрпљења и на крају му се све вишеструко вратило – истиче Анђелковић.
Ми смо пак супротан пример. Из састава који је тада постао вицепрвак Европе само је Данијел Анђелковић остварио запажену каријеру, иако је веома касно дебитовао у сениорској репрезентацији (тек са 26 година на Европском првенству у Словенији 2004). Наравно изузетак су Арпад Штербик, који је одлучио да игра за Шпанију и Никола Еклемовић, који већ две године успешно наступа за Мађарску.
Анђелковић је уједно и један од петорице играча из овог састава који су играли на Европском првенству у Швајцарској 2006, када смо се последњи пут састали са Данцима и изгубили (33:29).
– Сматрам да су и тада и сада за репрезентацију играли најбољи играчи. Ипак, док је Вујовић форсирао одбрамбени начин игре Цветковић форсира нападачки. У Швајцарској смо пре свега ишли на то да примимо гол мање од противника, док сада покушавамо да постигнемо гол више. Нема сумње да за око сада играмо много лепши и атрактивнији рукомет – сматра Анђелковић, који као ни селектор, ни остали репрезентативци није желео да прогнозира коначан пласман Србије у Хрватској, али је признао да би лично био разочаран уколико не бисмо ушли међу 12 најбољих.
-----------------------------------------------------------
Цветковић: Не циљамо Данце
Уочи дербија „Д“ групе између Србије и Данске селектор наших рукометаша Јовица Цветковић је за противника казао да је велики фаворит, и не само у сутрашњем мечу, него и на целом шампионату:
– Играмо против једне од најбољих светских екипа и било шта обећавати је сулудо. Поштујемо резултате Данске, а поготово њен начин игре. Прва је почела да игра оно што данас сви зову модеран рукомет, а ми откако сам дошао на клупу Србије, покушавамо да играмо слично. Ипак, Данцима је такав стил постао рутина док ми и даље учимо. Све у свему у великој су предности, али ми свакако не улазимо у меч с белом заставом. Иако нисмо „циљали“ Данце пред почетак шампионата имамо огроман мотив да их оборимо на плећа што би нам дало јак ветар у леђа у наставку такмичења.
-----------------------------------------------------------
Драгићевић, Марјанац и Марковић на „чекању”
Селектор Србије Јовица Цветковић је за прву рунду пријавио 15 играча. Засад прекобројни су Милутин Драгићевић, Драган Марјанац и Дорбивоје Марковић. Селектор ће у току такмичења по групама моћи накнадно да у састав убаци још једног играча, будући да је могао да пријави 16, а после прве рудне моћи ће да замени двојицу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


