Макрон: Савезници ће се обавезати 6. јануара
Француски председник Емануел Макрон изјавио је данас да ће европски лидери, који ће се састати у Паризу 6. јануара, чврсто обавезати у вези са заштитом Украјине након што буде постигнут било који мировни споразум са Русијом.
"На састанку 6. јануара у Паризу, многе европске земље и савезници ће се конкретно обавезати како би заштитили Украјину и обезбедили праведан и трајан мир на нашем европском континенту", рекао је Макрон у свом новогодишњем говору, преноси Ројтерс.
Макрон је сазвао састанак такозване "Коалиције вољних" за уторак, 6. јануар. Ова коалиција, коју предводе Велика Британија и Француска, укључује више од 30 земаља.
Амерички специјални изасланик Стив Виткоф раније је изјавио да су током разговора у среду између америчких званичника, украјинског председника Володимира Зеленског и саветника за националну безбедност из Велике Британије, Француске и Немачке, разматране опције за јачање безбедносних гаранција за Украјину.
Средином децембра, лидери неколико европских земаља, укључујући Немачку, Француску и Британију, изјавили су да је постигнута "снажна конвергенција" са Сједињеним Америчким Државама након разговора у Берлину и навели листу циљева на којима ће обе стране радити.
Ови циљеви укључују обавезе о подршци украјинским оружаним снагама, формирању европске мировне снаге и гаранцијама за коришћење силе ако Украјина поново буде нападнута.
Украјина је била под великим притиском администрације Доналда Трампа да направи уступке Русији како би се омогућио постизање споразума. Украјински савезници у Европи тврде да сваки мировни споразум мора да обезбеди чврсте безбедносне гаранције које ће бити подржане од стране САД, наводи агенција.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


