Род Благојевић: Шмит је диктатор
БАЊАЛУКА – Кристијан Шмит је диктатор и Сједињене Америчке Државе ће подржати укидање функције високог представника, изјавио је данас бивши гувернер Илиноиса Род Благојевић, који је и један од најближих сарадника америчког председника Доналда Трампа.
Он је у интервјуу за РТРС рекао да односи САД и Републике Српске иду у позитивном правцу и да томе у прилог говори и укидање санкција Милораду Додику и осталим званичницима. Благојевић, који борави у посети Републици Српској, у оквиру које ће присуствовати и обележавању Дана Републике, најавио је могућност улагања америчких компанија у Српску, и поновио је да се залаже за постојање три ентитета у Босни и Херцеговини, као и за укидање функције високог представника.
„Стабилност Балкана је у интересу САД, а оно што ће допринети тој стабилности јесте да сва три народа, Бошњаци, Хрвати и Срби имају исто право.
А, то право подразумева могућност да сами бирају своје лидере и убеђен сам да ће администрација председника Трампа, у не тако далекој будућности, урадити оно за шта се залажем, а то је да се укине финансирање високом представнику и да се та функција потпуно укине”, истакао је Благојевић.
Он је казао да то не може са сигурношћу да обећа, али да је „апсолутно” могуће.
„Ко би рекао да ће председник Венецуеле бити ухапшен? Не сугеришем да ћемо хапсити Кристијана Шмита, али свакако мислим да је могуће да се постигне, да се угаси да та функција и да се вратимо на оно што је Дејтонским споразумом било предвиђено”, поручио је Благојевић.
Говорећи о односима САД са Републиком Српском, Благојевић је оценио да су они много бољи у последње време. „Десила се важна ствар, укинуте су санкције званичницима Републике Српске.
Моја порука председнику Милораду Додику јесте, да је то велика ствар што се он жртвовао лично зарад свог народа.
То је порука (америчком председнику Доналду) Трампу и то ће значајно допринети добрим односима Српске и САД”, истакао је Благојевић.
Поводом 9. јануара, Дана Републике Српске, Благојевић је казао да он има исти значај у Српској као 4. јул за Американце, када се прославља Дан независности.
„Шмит и бирократе у Сарајеву ако желе да спрече сепаратизам морају поштовати људска права других, преноси Танјуг. А то се најбоље постиже изворним Дејтоном, или још боље Лисабонским споразумом који предвиђа три ентитета, у којима сваки народ бира своје представнике”, поручио је Благојевић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


