Субота, 18.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО АУСТРАЛИЈЕ У ТЕНИСУ

Ђоковић против старе муштерије

Лоренцо Му­зе­ти са­вла­дао Американца Фри­ца за пла­сман у че­тврт­фи­на­ле и меч са нашим асом у „Мел­бурн пар­ку”
Ђоковић против старе муштерије
(Фото ЕПА/К.Х.У)

До­бро по­зна­та му­ште­ри­ја – та­ко украт­ко мо­же да се опи­ше про­тив­ник Но­ва­ка Ђо­ко­ви­ћа у че­тврт­фи­на­лу Аустра­лиј­ског опе­на. Пре­ко пу­та мре­же би­ће Ло­рен­цо Му­зе­ти ко­ји је рун­ду ра­ни­је био бо­љи од Теј­ло­ра Фри­ца.

До­вољ­но је ре­ћи да су од­ме­ри­ли сна­ге де­вет пу­та – срп­ски ас до­био осам окр­ша­ја, а Ита­ли­јан је­дан. Ло­рен­цо је имао ре­цепт за по­бе­ду про­тив нај­бо­љег свих вре­ме­на на ма­стер­су у Мон­те Кар­лу. На цр­ве­ној пра­ши­ни у Кан­три клу­бу по­бе­дио је у три се­та. Но­ва­ку иде у при­лог и то што је до­био по­след­њи дво­бој и то на бе­то­ну се­ри­је 250 у Ати­ни. По­сле ве­ли­ке бор­бе над­и­грао је ри­ва­ла за ре­корд­ни 101. тро­феј у ка­ри­је­ри.

Му­зе­ти вр­ло до­бро зна да је Новак је­дан од нај­те­жих иза­зо­ва, по­го­то­во на так­ми­че­њи­ма из ве­ли­ке че­твор­ке, по­го­то­во у за­вр­шни­ци – кад је улог пла­сман у по­лу­фи­на­ле.

– Игра­ти са Но­ва­ком је увек иза­зов­но, по­го­то­во у Мел­бур­ну где је осво­јио тро­феј то­ли­ко пу­та и зна усло­ве – под­се­тио је 23-го­ди­шњи Ло­рен­цо на Новак­о­ва до­стиг­ну­ћа. – Ми­слим да ће би­ти те­жак меч. Осе­ћа се до­бро, до­сад ни­је из­гу­био ни сет, а са­да је имао и не­ко­ли­ко да­на од­мо­ра.

Ве­ру­је да је за Ђо­ко­ви­ћа по­зи­тив­но то што ни­је играо про­тив Ја­ку­ба Мен­ши­ка у че­твр­тој рун­ди. Мла­ди Чех је од­у­стао од бор­бе због по­вре­де тр­бу­шног ми­ши­ћа.

– У тим го­ди­на­ма, ве­ро­ват­но је био сре­ћан због то­га – ка­ко би био што бо­ље спре­ман за че­тврт­фи­на­ле. Игра­ли смо мно­го пу­та је­дан с дру­гим, сла­вио сам са­мо јед­ном, на­дам се да је вре­ме за ре­ванш јер сам био бли­зу у Ати­ни.

У глав­ном гра­ду Грч­ке Но­вак је сла­вио – 4:6, 6:3, 7:5 по­сле ско­ро три са­та игре.

– Као што сам ре­као, био је не­из­ве­стан меч. Имао сам шан­се, али ни­сам био до­вољ­но хлад­но­кр­ван да га по­бе­дим. Са­да мо­рам да имам бо­љи мен­тал­ни при­ступ, да идем по по­бе­ду – да играм да по­бе­дим, а не са­мо да играм.

Де­таљ­ни­је је об­ја­снио за­што је те­шко иза­ћи на мег­дан Но­ва­ку:

– Пр­во, је­сте то што играш са ње­го­вим ка­рак­те­ром, ста­ту­сом као игра­ча и шам­пи­о­на ко­ји је­сте. Он­да дру­го, ње­го­ва спо­соб­ност да се из­диг­не из­над те­шких си­ту­а­ци­ја, да по­диг­не ни­во игре кад је по­треб­но и да до­ђе до по­бе­де. То су две ства­ри ко­је Ђо­ко­вић увек ра­ди.

Му­зе­ти је са­вла­дао Аме­ри­кан­ца Фри­ца – 6:2, 7:5, 6:4 и са­да је сти­гао бар до че­тврт­фи­на­ла на сва че­ти­ри сле­ма. Пр­ви пут пре­ско­чио је ба­ри­је­ру и у Мел­бурн пар­ку.

– За­и­ста не­ве­ро­ват­но, осе­ћај је сја­јан. Пр­ви меч на та­ко ве­ли­кој сце­ни као про­фе­си­о­на­лац. Је­сам по­ди­гао тро­феј као ју­ни­ор, али ни­ка­да ни­сам играо у Аустра­ли­ји у та­ко див­ној ат­мос­фе­ри. До­бро сам се при­пре­мио, од­и­грао чвр­сто и ура­дио све што је би­ло по­треб­но за три­јумф.

С дру­ге стра­не, Теј­лор је но­ви­на­ри­ма у Мел­бур­ну от­крио да се му­чио са по­вре­дом тр­бу­шних ми­ши­ћа.

– У пр­вом се­ту ни­је баш до­бро сер­ви­рао, али по­сле је играо као увек. Осе­тио сам да је сна­жан на по­чет­ном удар­цу баш. Био сам усред­сре­ђен на се­бе, ни­сам гле­дао ње­га. Не­ка­да бих се у про­шло­сти пре­ви­ше фо­ку­си­рао на про­тив­ни­ка, са­да то ни­је био слу­чај – Ита­ли­јан по­ку­ша­ва да оста­не ми­ран и да не из­гу­би кон­цен­тра­ци­ју, по­себ­но у кључ­ним тре­ну­ци­ма.

Му­зе­ти не кри­је да му је шља­ка оми­ље­на под­ло­га. Ме­ђу­тим, у по­след­њих не­ко­ли­ко го­ди­на све бо­ље и бо­ље игра на бе­то­ну. Ко­ри­сти пре­ци­зност сер­ви­са и кон­стру­и­ше по­е­не. Знат­но је агре­сив­ни­ји, по­го­то­во са основ­не ли­ни­је.

– Про­ме­на мен­та­ли­те­та, ве­ру­јем да је то кључ­но. Уко­ли­ко на­пра­вим ком­па­ра­ци­ју мо­гу да при­ме­тим све. Про­шле го­ди­не на Ју-Ес опе­ну сам био си­гур­ни­ји. С дру­ге стра­не, ни­сам се до­бро осе­ћао по­сле Вим­блдо­на, вра­ћао сам се из по­вре­де и из­гу­био сам три пр­ва ко­ла – Ва­шинг­тон, То­рон­то, Син­си­на­ти. Он­да сам у Њу­јор­ку за­и­грао агре­сив­ни­је и ус­пео да ве­жем по­бе­де. Пар­ти­је у Њу­јор­ку су би­ле пре­крет­ни­ца. Сло­бод­но мо­гу да ка­жем да сам убе­дљи­ви­ји.

Ло­рен­цо је пре Мел­бур­на играо на се­ри­ји 250 у Хонг Кон­гу где је сти­гао до фи­на­ла, али из­гу­био од Алек­сан­дра Бу­бли­ка (Ка­зах­стан). Тре­нут­но је пе­ти на АТП ли­сти, док је Новак че­твр­ти.

 

Крунићева и Павић на ви­си­ни за­дат­ка

Алек­сан­дра Кру­нић на­ста­вља да бе­ле­жи од­лич­не пар­ти­је у кон­ку­рен­ци­ји па­ро­ва, а успе­шна је на два фрон­та. Пр­во је ус­пе­ла да се пла­си­ра у че­тврт­фи­на­лу ду­бла (за­јед­но са Аном Да­ни­ли­ном), а са­да је исто ура­ди­ла и у микс ду­блу.

Са Ма­том Па­ви­ћем (Хр­ват­ска) до­шла је до ме­ча за по­лу­фи­на­ле и то по­сле по­бе­де над аустра­лиј­ском ком­би­на­ци­јом Џо­инт/ Ро­ми­ос – 6:4, 6:3 за 60 ми­ну­та игре.

Оба ду­бла су на­пра­ви­ла по не­ко­ли­ко бреј­ко­ва, а Кру­ни­ће­ва и Па­вић су би­ли си­гур­ни­ји у за­вр­шни­ца­ма се­то­ва. Алек­сан­дра и Ма­те у че­тврт­фи­на­лу тур­ни­ра у Мел­бур­ну игра­ти про­тив Ови­је Га­дец­ки и Џо­на Пир­са.

Срп­ско-хр­ват­ска ком­би­на­ци­ја на пр­вом гренд сле­му у се­зо­ни по­ста­вље­на је за пе­ти но­си­лац у глав­ном жре­бу.

Так­ми­че­ње у жен­ском ду­блу тре­ба­ло би да на­ста­ве су­тра. Игра­ју про­тив аме­рич­ко-че­шког па­ра Та­ун­зенд/ Си­њи­ја­ко­ва.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.