Петак, 17.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
РУСИЈА УНИШТИЛА ВИСОКОНАПОНСКЕ ДАЛЕКОВОДЕ

Стало „срце“ украјинског енергетског сектора

Русија је тешко оштетила високонапонске далеководе који чине окосницу украјинске електроенергетске мреже, пише „Њујорк тајмс”
Стало „срце“ украјинског енергетског сектора
Већина грађана Кијева без струје и грејања (Фото Телеграм ВК)

Русија је тешко оштетила високонапонске далеководе који чине окосницу украјинске електроенергетске мреже. Нестанци струје се дешавају широм земље, пише „Њујорк тајмс”.

Мировни преговори између Москве и Кијева нису постигли велики напредак, а убрзо након тога Русија је покренула ракетни напад на украјинску енергетску инфраструктуру усред зиме.

У суботу увече, Русија је погодила украјинску енергетску инфраструктуру стотинама дронова и десетинама ракета, што је изазвало нестанак струје широм земље. То се догодило само неколико дана након што су мировни преговори завршени без знакова напретка.

„Русија би сваког дана могла да прибегне правој дипломатији, али уместо тога, бира да поново удари“, изјавио је Володимир Зеленски на друштвеним мрежама.

„Москва мора бити лишена могућности да користи хладноћу као полугу против Украјине.“

Према речима министра енергетике Дениса Шмигаља, ноћни удари су оштетили високонапонске далеководе који се користе за пренос електричне енергије широм земље и који чине окосницу украјинског енергетског система, као и електране и трафостанице.

Кијев је морао да се обрати Пољској за хитну помоћ и затражи увоз  електричне енергије. Ови удари су крунисали серију руских напада на украјинску енергетску инфраструктуру током зимске хладноће.

Шмихаљ је рекао да су због гранатирања у суботу оператери нуклеарних електрана морали да „пригуше“ реакторске јединице. То значи да је производња електричне енергије смањена и да су реактори искључени као мера предострожности због нестабилног спољног напајања.

Очекује се да ће се следећа рунда мировних преговора о сукобу, који се приближава четвртој годишњици, одржати средином фебруара у Мајамију. Учествоваће делегације из Русије, Украјине и Сједињених Држава, најавио је Зеленски у петак.

Зеленски је наговестио да Трампова администрација намерава да постигне мировно решење до јуна због унутрашње политике САД и предстојећих средњорочних избора.

„Кажу да желе да све буде завршено до јуна и желе да поставе јасан рок“, рекао је Зеленски.

У петак је председник Трамп рекао новинарима да води „веома добре преговоре са Русијом и Украјином“ али није поменуо рок у јуну.

Међутим, мировни преговори су постигли мали напредак. Трилатерални састанци одржани у четвртак у Уједињеним Арапским Емиратима, у којима су учествовале Русија, Украјина и Сједињене Државе, нису дали практично никакве конкретне резултате.

Украјина је одбацила једнострано повлачење трупа из подручја Донбаса које још увек контролише, али је предложила компромисе, укључујући повлачење обе војске у том подручју на једнаку удаљеност од тренутне линије фронта. Зеленски је раније изјавио да би сваки споразум захтевао безбедносне гаранције како би се одвратила нова руска офанзива.

Према речима Зеленског, током преговора, амерички званичници су поново предложили претварање Донбаса у слободну економску зону као део ширег плана решавања проблема. Међутим, ни Украјина ни Русија нису сматрале овај предлог прихватљивим.

Зеленски: Русија за недељу дана испалила више од 3.000 ваздушних средстава на Украјину

КИЈЕВ - Председник Украјине Володимир Зеленски изјавио је данас да је Русија током ове недеље напала Украјину користећи више од 2.000 ударних дронова, 1.200 вођених авио-бомби и 116 ракета различитих типова.

"Више од 2.000 ударних дронова, 1.200 вођених авио-бомби и 116 ракета различитих типова Русија је испалила на наша места и села само током ове недеље", истакао је Зеленски на каналу Телеграм, преноси Укринформ.

Он је нагласио да Русија готово свакодневно погађа енергетски сектор, логистичку инфраструктуру и стамбене објекте, и то чак док траје дипломатски рад на миру.

"Пред руским нападима не можемо да затварамо очи. Када свет не реагује, напади постају чешћи и све бруталнији. Можемо да их зауставимо стварном подршком Украјини и нашим снагама", додао је Зеленски.

Он је истакао да су Украјини потребне ракете за системе ПВО и оружје за војнике који свакодневно одбијају агресију.

Зеленски је навео да би дипломатија могла да успе само уз стални притисак на Русију.

"Цена ове ратне агресије за Русију мора да буде толико висока да рат престане да им буде прихватљив. Хвала свима који заједно са нама раде на томе да заштите животе и приближе поштени мир", поручио је Зеленски.

Најмање осам особа повређено у руском нападу на Херсон

КИЈЕВ - Најмање осам особа је повређено у руском нападу током ноћи на Херсон на југу Украјине, саопштила је данас војна управа Херсонске области.

У саопштењу, објављеном на Телеграму, наводи се да су три повређене особе хоспитализоване, пренео је Укринформ.

Истиче се да су у нападу оштећене куће, продавнице и угоститељски објекти.

Зеленски потписао одлуку о новим санкцијама руском војно-индустријском комплексу

КИЈЕВ - Украјински председник Володимир Зеленски потписао је данас одлуку о увођењу нових санкција против руског војно-индустријског комплекса и финансијског сектора, а након синоћног масовног руског ваздушног напада на Украјину током којег је, како је навео, коришћено више од 400 дронова и скоро 40 ракета.

"У суботу увече, Русија је покренула још један масовни удар на Украјину са више од 400 дронова и скоро 40 ракета различитих типова", саопштио је Зеленски, преноси Укринформ.

Он је оценио да би производња овог оружја била немогућа без критичних компоненти које Руси настављају да набављају од иностраних добављача заобилазећи санкције.

"И управо против таквих компанија, добављача компоненти и произвођача ракета и дронова, уводимо нове санкције. Потписао сам одговарајуће одлуке", поручио је Зеленски и потврдио да је истовремено потписао још један декрет којим се уводе санкције против руског финансијског сектора.

Према његовим речима, на листи се налазе компаније преко којих се врше плаћања за испоруку компоненти за производњу руских ракета и дронова.

"Санкције су, такође, уведене против структура које обезбеђују руско крипто тржиште и рударење", рекао је Зеленски.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bojsa
“Rusija bi mogla svakog dana da pribegne PRAVOJ diplomatiji, ali…” Sta neko vise trazi od Rusije nego pravu diplomatiju kojom pokusavaju vec 30 godina da urazume NATO/EU i Ukrajinu od naoruzavanja i direktnog ugrozavanja?!? Sto bi danas zvali “bezbednosne garancije”, koje traze od Zapada sve ovo vreme! Sada ti isti licemerno optuzuju Rusiju za nedostatak zdravog razuma i puke diplomatije! Ako neces milom, onda cemo silom!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.