Богатство Браничева чека туристе
Туристичке организације општина Петровац на Млави, Жагубица, Голубац и Деспотовац потписале су у оквиру 47. Међународног сајма туризма у Београду, протокол о сарадњи у циљу развоја и повезивања верског туризма, односно манастира Тумане, Витовница, Горњак и Манасија. Документ је потписан на штанду Туристичке организације Петровац на Млави која је, подсетимо, током јануара иницирала радни састанак туристичких организација Браничевског округа како би се договорили о јачању регионалне сарадње, умрежавању туристичких потенцијала и могућности заједничког наступа на туристичком тржишту.
Овим чином потврђен је значај умрежавања и заједничког наступа у промоцији туристичких потенцијала овог краја. Потписивање протокола представља важан корак ка даљем развоју и унапређењу туристичке понуде, као и јачању сарадње са релевантним институцијама и организацијама у области туризма, навели су потписници.
Општине Браничевског округа представиле су и своју богату туристичку понуду на овом сајму. Манастири, нетакнута природа, реке и језера, планине и излетишта, археолошка налазишта, етно-села, бројне манифестације, богата гастрономија, традиционални производи, историјско наслеђе, традиција – све ово говори о разноврсности садржаја и аутентичности Браничева.
Петровчани су ове године акценат ставили на сеоски туризам, представљајући село Бистрица, познато по својим воденицама и помељарству, али и по првом олимпијцу Драгутину Томашевићу који тамо има спомен собу. Такође су фокус ставили и на бању Ждрело као велики потенцијал за туристе. Кучево је акценат ставило на спелеолошки и спортско-рекреативни туризам, с обзиром на то да је реч о општини са највише заштићених пећина: Равништарка, Дубочка и Церемошња. Промовисали су и традиционалну манифестацију „Хомољски мотиви”, гастрономску понуду, као и ритуал испирања злата на реци Пек. Жагубица је истакла Хомоље у први план и легенде и мистерије које прате овај крај. Они су у туристичке сврхе очували и презентовали обичаје, културу и истакли да је баш Хомоље послужило као инспирација за слоган 47. сајма туризма – „Једно путовање, хиљаду прича”.
Град Пожаревац ове године истакао је ергелу Љубичево, као једну од најстаријих ергела у Србији која није само место узгоја племенитих коња, већ симбол традиције и спортског духа. Голубац се осим наутичког туризма, посете Голубачкој тврђави и манастиру Тумане, похвалио посетиоцима сајма да раде и на проширењу културног туризма. Истакли су Галерију модерне уметности и Музеј у Голупцу. Најављено је и реновирање и доградња хотела „Голубачки град” који је купила компанија Литас из Пожаревца, чиме ће се знатно увећати смештајни капацитети. У фокусу Великог Градишта је била њихова најстарија гастрономска манифестација „Аласке вечери”, која ће ове године бити одржана по 60. пут. Представили су је не само као догађај већ као културни идентитет и тачку сусрета кулинара из целе Србије и региона и хиљаде посетилаца. Понудили су и чувено Сребрно језеро, обалу Дунава и Пека, Рамску тврђаву, манастир Нимник...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


