Четвртак, 04.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
У СКЛАДУ СА ЕВРОПСКИМ ПРОСЕКОМ

Жене у Србији обично у четрдесетим постају предузетнице

Жене у Србији обично у четрдесетим постају предузетнице
(Пиксабеј)

Жене у Србији тек у четрдесетим постају предузетнице, што значи да каскају за светом читаву деценију, пошто процене показују да је најбоље време за покретање сопственог бизниса баш у трећој деценији. У тим годинама већа је спремност да се учи, ризикује и напредује. Анализе потврђују и да су у земљи посебно угрожене баш жене предузетнице, јер од укупног броја малих и средњих предузећа у Србији нешто више од 30 одсто чине женска предузећа. Кампања „Жене покрећу Србију”, започета крајем 2025, усмерена је на сарадњу власница предузећа и предузетничких радњи и њихову већу видљивост на тржишту. То је идеја коју је покренула држава, а кампања је усмерена на међусобно повезивање локалних удружења предузетница, како би се олакшала сарадња, заједнички наступ и видљивост на тржишту.

Татјана Мацура, министарка без портфеља задужена за родну равноправност, борбу против насиља над женама и економско и политичко оснаживање жена, недавно је подсетила да је Привредна комора Србије (ПКС) један од кључних партнера у реализацији ове кампање, али да су укључене и друге важне организације међу којима је и НАЛЕД који је, како је додала, један од најпрепознатљивијих у области локалног развоја и унапређења положаја предузетника и предузетница у Србији.

– Наш покушај је да се повежемо са удружењима предузетница широм Србије, да им помогнемо да размењују знања и искуства, унапреде своје бизнисе и заједнички излазе на нова тржишта. Кампања „Жене покрећу Србију” започета је крајем 2025. симболичним путовањем возом од Београда до Суботице. У оквиру те кампање планиране су најмање три активности широм Србије, као и централни догађај који ће окупити велики број предузетница – најавила је Мацура и подсетила да је циљ да се предузетнице које живе и раде у Србији, које имају своје мале бизнисе, организују и на неки начин повежу и размењују своја знања и искуства.

Бранислава Симанић, директорка Сектора предузетништва ПКС-а, подсетила је да је ПКС пре осам година формирала Секцију за женско предузетништво, која представља институционални орган коморе, а не удружење, и која окупља предузетнице из целе Србије.

– Циљ секције је да окупи сва удружења пословних жена, како на националном, тако и на локалном нивоу, у једну заједничку платформу, како бисмо им помогли да своје производе и услуге пласирају као јединствен производ или услугу, повећају видљивост и допринесу свом економском оснаживању – рекла је Симанићева и нагласила да су у Србији жене власнице око једне трећине предузећа и предузетничких радњи у складу са европским просеком.

– Постоји значајан простор да се тај проценат значајно повећа јер наша земља има довољно капацитета и ресурса за то. Предстојећи Експо 2027 је велика прилика и за жене предузетнице, имајући у виду да је учешће на тој специјализованој изложби већ потврдило више од 130 земаља и да се очекује око четири милиона посетилаца. То је изузетна шанса за умрежавање жена предузетница са осталим широм света, као и за отварање нових канала за пласман роба и услуга. ПКС ће интензивно радити на јачању капацитета жена предузетница у сусрет Експу 2027 – нагласила је Симанићева.

Иначе, у Унији послодавца Србије подсетили су да су главне препреке на које наилазе предузетнице приликом покретања бизниса ограничен приступ финансирању, висока пореска оптерећења, компликована администрација, непостојање пореских олакшица прилагођених специфично предузетницама, недостатак искусних пореских саветника, менторства и подршке у развоју пословања... 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.