Недеља, 07.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Сточарство пред колапсом

Сточарство у Србији је пред колапсом, али се упркос томе ускоро може очекивати пад цена меса, закључено је на седници Савета Групације кланичне индустрије Привредне коморе Србије, одржаној у Бачинцима. Стручњаци сматрају да, и поред свих недаћа које су задесиле ову грану привреде, нема потребе за увозом меса и предлажу влади да новац намењен увозу преусмери у обнову домаће производње.

Уколико жели да обнови сточни фонд који се налази на веома ниском нивоу, држава би морала да произвођачима даје кредите по повољним условима, за разлику од банака које се понашају зеленашки, предложио је Миомир Јовановић, председник Групације кланичне индустрије Привредне коморе Србије.

– Производња у Србији није конкурентна јер немамо ни приближне услове какве имају произвођачи у свету. Додатну тешкоћу задају нам и осцилације на тржишту које се дешавају због тога што уопште не функционишу Републичке робне резерве. Оне би, иначе, требало да купују месо када се јаве вишкови и да интервенишу када га нема довољно – истакао је Јовановић.

Месна индустрија у Србији није профитабилна, што најбоље показује податак да у време приватизације нико из света није дошао да купи иједну нашу кланицу – рекао је Миленко Гачић, власник кланице „Биг Бул” из Бачинаца.

– Једини изузетак је гигант „Карнекс” из Врбаса, али он није само кланица. Додатни проблем је у томе што Србија данас нема довољно стоке, а кланичари уопште не утичу на одређивање цена – казао је Гачић.

Да невоља буде још већа, Србија нема стоке за извоз. Тако је, примера ради, у 2007. години извезено 2.200 тона „беби бифа”, а прошле године 1.700 тона, док се у овој години већ показују тенденције даљег пада.

Најкритичније стање је у свињарству јер је у време кризе, пре две године, од 817.000 крмача и назимица поклано чак 350.000.

– Сада су почеле да расту цене сточне хране, па и кукуруза који кошта 11 динара за килограм. Иначе, цена килограма живе мере товљеника је од 110 до 150 динара, а цене у окружењу су чак и нешто више – нагласио је Милан Простран, секретар Удружења за пољопривреду Привредне коморе Србије.

Према званичним подацима, у Србији се годишње произведе око 440.000 тона меса и по становнику потроши око 43 килограма. Пре само 15 година производило се око 650.000 тона, а трошило 68 килограма по становнику. Поређења ради, потрошња меса по становнику у развијеним европским земљама је 75 килограма.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.