Понедељак, 08.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
Француска

Макрон: Израел да одустане од територијалних претензија

„Хезболах морају да разоружају сами Либанци” –поручио Макрон
Макрон: Израел да одустане од територијалних претензија

ПАРИЗ – Председник Француске Емануел Макрон изјавио је данас да Израел треба да одустане од својих територијалних претензија у Либану, док је истовремено оценио да Хезболах морају да разоружају сами Либанци.

Обраћајући се из Јелисејске палате заједно са либанским премијером Навафом Саламом, Макрон је позвао на повлачење израелских снага са либанске територије, наглашавајући да је једини пут ка миру политички споразум између Израела и Либана који гарантује безбедност обе земље и територијални интегритет Либана, преноси телевизија БФМ. Макрон је навео да је у овом тренутку приоритет консолидација примирја између Либана и Израела, које је оценио као крхко.

„Француска то зна јер је изгубила једног свог припадника”, рекао је Макрон, алудирајући на француског припадника мировних снага УН који је погинуо на југу Либана. Француски председник је додао да је Париз спреман да настави ангажман на терену и након повлачења мировне мисије Уједињених нација (УНИФИЛ).

„Тренутно примирје мора да буде продужено како би се омогућио почетак истинског процеса стабилизације”, рекао је француски председник, преноси Фигаро.

Он се заложио за политички споразум између Израела и Либана који гарантује безбедност обе земље, територијални интегритет Либана и поставља темеље за нормализацију њихових односа.

 Макрон је поновио да Хезболах мора да престане са нападима на Израел и да морају да га разоружају либанске власти, истичући да би договор између две стране требало да обезбеди дугорочну стабилизацију и отварање пута ка нормализацији односа.

Говорећи о хуманитарној ситуацији, премијер Либана је навео да тој земљи треба око 500 милиона евра за суочавање са кризом, преноси Танјуг. Салам је изјавио да у Вашингтон путује са јасним циљем, а то је потпуно повлачење израелских трупа са територије Либана. Како је у понедељак рекао неименовани извор за Ројтерс, израелска и либанска делегација одржаће у четвртак у Вашингтону другу рунду преговора о окончању сукоба између две земље.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Горки
Ја верујем са се Израелци сада поплашили.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.