Уторак, 30.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПРЕМИЈЕР У ЈЕРЕВАНУ

Мацут: Србија ће имати више праваца снабдевања енергентима

На Самиту разговори о енергетици и криминалу
Мацут: Србија ће имати више праваца снабдевања енергентима
Ђуро Мацут на самиту ЕПЗ (Видеоисечак)

Мацут:Пажња Европе и у наредном период биће усмерена на енергетску кризу

Председник Владе Србије проф. др Ђуро Мацут рекао је данас у Јеревану, где је одржан Осми самит Европске политичке заједнице, да су главне теме биле енергетска криза, безбедност у Европи, сајбер криминал, наркотици и организовани криминал.

Мацут је подсетио да је самит одржан уз учешће више од 40 земаља међу којима и Канада као специјални гост и оценио као важно што је Србија учествовала на панелима као и то што је имао сусрете са европским званичницима са којим је разговарао о сарадњи у више области. 

Мацут је новинарима рекао да је пре отварања самита одржан панел посвећен енергетици на коме су председница Европске комисије Усрула фон дер Лајен, председник Француске Емануел Маркон, премијерка Италије Ђорђа Мелони, премијер Велике Британије Кир Стармер и председник Кипра Никос Христодулидис дали своје виђење ове теме. 

Он је оценио да је ово  можда био значајнији део самита и додао да ће пажња Европе и у наредном периоду највише бити усмерена на енергетску кризу.

„То је на шта треба највише уложити напора и снаге да се превазиђе, односно да се диверсификују приступи енергији, да се обезбеди што већа расположивост енергије како би се ишло на одрживи развој Европе, али и на одржање комплетне потрошње енергије и свега што иде уз то”, рекао је Мацут. 

Премијер је навео и да постоји велика спремност румунског председника  Никушора Дана и председнице Бугарске Илијане Јотове да се наш регион боље повеже у области енергетике.

„Говорили смо о вертикалном енергетском коридору који треба да иде од Александрополиса у Грчкој, па кроз Бугарску, Румунију, Словачку и даље у делу средње и источне Европе. Ово су велики планови где Србија има своје место и може се лако прикључити, с обзиром на то да пролази магистрално врло близу наше границе”, рекао је Мацут.

Мацут је рекао и да ће Србија имати више праваца снабдевања енергентима.

„Мислим да ћемо од једног тренутка када нисмо имали пуно диверсификације, када смо зависили углавном од северних или североисточних праваца, имати заправо више праваца снабдевања енергентима и у неколико наредних година имати сигурне изворе снабдевања из готово свих праваца у нашем окружењу. На тај начин ће Србија свакако постати енергетски и независна у смислу одабира енергената, могућности да добије енергенте и то ће сигурно утицати на одрживи економски развој у нашој земљи”, рекао је Мацут. 

Друга важна тема о којој се говорило, како је истакао премијер, била је безбедност.

„Италијанска премијерка поменула је сајбер безбедност као једну новину која је свакако битна и мислим да се на томе доста ради. Разговарали смо и о томе да на нивоу Европе не постоје прописи који регулишу ово поље, а то се простире од безбедности на електронским медијима, пре свега на друштвеним мрежама”, додао је он.

Мацут је навео да је било речи и о говору мржње и потреби да се он санкционише на друштвеним мрежама.

„Мислим да је ово једна од тема које ће у наредних неколико година сигурно бити у фокусу”, додао је он.

Мацут је истакао да се говорило о безбедности у Европи и оценио да Европа није јасно дефинисала своје стратешке планове.

„Постоји потреба за стратешким планирањем свега што је у околини Европе и на шта се Европа ослања. Говорило се и о сукобу који се налази у непосредној близини, на Блиском Истоку, док се нешто мање говорило о рату у Украјини, али свакако постоји спремност Европе да се и овај проблем реши”, рекао је он.

Мацут је рекао да је један панел био посвцећен дрогама  и организованом крминалу. 

„То је био један од водећих панела где су сви показали велики степен спремности да сарађују у међународним организацијама које се баве овим, укључујући и полицијске системе, Интерпол и тако даље. Постоји велика потреба да се ради на превенцији овог проблема, да се спусти на ниво образовних система, од основног, школског па надаље, да се на неки начин изврши превенција. Један од занимљивих предлога је био да се цело ово поље регулише и значајним казненим системом”, рекао је Мацут.

Србија посвећена јачању сарадње у борби против злоупотребе дрога и криминала

Премијер Србије проф. др Ђуро Мацут рекао је раније данас на панелу „Европска коалиција против дрога” да Србија остаје чврсто посвећена јачању међународне сарадње у борби против злоупотребе дрога и организованог криминала.

„Част ми је да учествујем на овом важном догађају у оквиру Европске коалиције против дрога. Желим да захвалим нашим домаћинима, Француској и Италији, на покретању и вођењу овог скупа. Србија остаје чврсто посвећена јачању међународне сарадње у борби против злоупотребе дрога и организованог криминала. Ови изазови не познају границе, па их не сме познавати ни наш одговор”, рекао је Мацут. 

Према његовим речима, у самом средишту напора мора бити превенција.

„Улагање у образовање, подизање свести и заштита младих од излагања опасностима наркотика представљају нашу прву и најважнију одговорност. Ако успемо у превенцији, штитимо и појединце и саме темеље наших друштава”, указао је он.

Међутим, када превенција није довољна, како Мацут додаје, морамо бити под‌једнако снажни и јединствени у нашем одговору. 

„То подразумева јачање институција, унапређење сарадње у области спровођења закона и ефикаснију размену обавештајних података. Заједно морамо осигурати да они који угрожавају наше заједнице буду суочени са координисаним и одлучним одговором”, навео је премијер. 

Мацут је истакао да је, изнад свега, наша дужност да заштитимо децу.

„Она су наше највеће богатство и будућност коју сви настојимо да сачувамо. Свака политика коју креирамо, свака мера коју предузимамо, мора коначно служити том циљу”, нагласио је.

Мацут је навео да поздравља иницијативе као што је ова коалиција, а које омогућавају динамичнију и оперативнију сарадњу међу партнерима.

„Србија је спремна да активно допринесе и да блиско сарађује са свима вама у решавању овог заједничког изазова”, поручио је премијер Србије.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.