Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Центар очишћен, предграђе завејано

Центар очишћен, предграђе завејано
Механизација у погону (Фото Жељко Јовановић)

Последњи снег још се није истопио, а нови је већ пао и ставио путаре на муке. Они су јуче у току целог дана посипали со по улицама којима саобраћају возила јавног превоза, док ће остале саобраћајнице сачекати престанак падавина.

Из „Београд пута” поручују да темпо рада њихових екипа зависи од брзине кретања возила за чишћење снега која су јуче, због великих застоја, била „заробљена” у колонама. Упркос томе, путари тврде да су успели да очисте све главне саобраћајнице.

– На терену смо још од прексиноћ и успели смо да свим суграђанима који путују возилима Градског саобраћајног предузећа „Београд” и „Ластом” омогућимо да на време стигну на посао – истакли су у „Београд путу”, апелујући на возаче да дају предност екипама овог комуналног предузећа, како би што пре могле да стигну да очисте све улице.

Путари су јуче темељно очистили најуже градско језгро, али су зато многе улице у предграђу остале завејане. Многи суграђани жале се да су у ширем центру екипе „Београд пута” само посуле со на коловоз, а да нису ангажовали камионе за уклањање снега. То је, кажу, довело до стварања бљузгавице и успореног функционисања саобраћаја.

На ове примедбе у „Београд путу” одговарају да је њихова обавеза да од два до четири сата по престанку падавина очисте улице којима пролазе возила јавног превоза, док остале саобраћајнице долазе на ред 48 сати по престанку снега. То, другим речима, значи да ће, ако се обистине најаве метеоролога, већ данас почети чишћење предграђа и свих улица ван „круга двојке”, а којима не пролази ГСП.

Осим на бљузгаве коловозе, суграђани комуналцима највише замерају и што не чисте тротоаре. Из „Београд пута” поручују да се њихова надлежност завршава на друмовима, док су за тротоаре шире од пет метара задужене колеге из „Градске чистоће”.

Они су јуче ангажовали 550 радника, седам чистилица, три велика камиона и шест специјалних возила намењених за уклањање снега. Као и протеклих дана, екипе „Чистоће” брзо су рашчистиле најпрометније улице у центру, док су скоро све стазе изван најужег језгра и даље под белим покривачем.

– Најпре смо очистили снег са јавних степеништа, пасарела и подземних пролаза, а сви они се махом налазе у центру. Следеће на реду су нам стазе шире од пет метара, као и делови града ван „круга двојке”. Тамо чистимо стазе намењене пешацима, а посипамо и со. Ипак, да бисмо били што ефикаснији, потребна нам је и помоћ грађана – истакао је Милорад Томов, заменик директора оперативе у „Чистоћи”.

Многи грађани, међутим, и даље очекују да ће неко уместо њих очистити снег испред улаза у куће и локале, па тако непрестано пребацују одговорност на комуналне службе. Управо због тога градски и општински комунални инспектори једва чекају да изађу на терен и испишу казне од 2.500 динара, док из Градске управе подсећају да су казне за предузећа још веће. Тако оне фирме које не очисте снег испред улаза ризикују да плате чак до 500.000 динара.

Осим путара и радника „Чистоће” пуне руке посла јуче су имали и радници Зимске службе „Паркинг сервиса”. Они су уклањали снег и посипали со по уличним и посебним паркиралиштима, као и на свим прилазима јавним гаражама. Како истичу у овом предузећу, пред почетак зиме набавили су 70 тона соли и 1.000 тона течног хлорида, како би возачи несметано могли да користе паркинг места.

Снег, за који се многи надају да је последњи ове зиме, натерао је и раднике „Зеленила” да приону на посао. Они су задужени за чишћење стаза, платоа, дечјих игралишта, тротоара у парковима и око њих, а од ове године дужни су да одржавају додатних 17.397 квадратних метара простора. То се, пре свега, односи на Бранков и Плави мост, као и на неколико надвожњака у различитим деловима града.

Општа је оцена да су екипе овог предузећа, као и радници осталих комуналних служби јуче одлично обавили посао. Али, само у центру. Предграђе ће, изгледа, сачекати неке сувље дане.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.