Среда, 15.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
Мађарска направила заокрет

Мађар срушио Орбанов штит за Нетанјахуа

Будимпешта променила курс према Међународном кривичном суду
Мађар срушио Орбанов штит за Нетанјахуа
Петер Мађар - ФОТО (EPA/Pawel Supernak)

БУДИМПЕШТА – Мађарски парламент усвојио је одлуку којом се зауставља поступак повлачења те земље из Међународног кривичног суда, чиме је нова законодавна већина поништила један од потеза претходне владе Виктора Орбана.

За предлог закона гласала су 133 посланика, 37 је било против, док је петоро било уздржано, саопштила је председница парламента Агнеш Форстхофер. Седница је преношена уживо на националним телевизијама.

Одлуком новог сазива парламента Мађарска остаје у систему Међународног кривичног суда, након што је претходна влада покренула процес изласка из надлежности тог тела, тврдећи да је суд постао политизован. Ројтерс наводи да је овим потезом преокренута одлука Орбанове владе из 2025. године о напуштању МКС-а.

Повлачење Мађарске из МКС-а покренуто је у време када је Будимпешта одбила да поступи по налогу тог суда за хапшење израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа, који је у априлу 2025. боравио у посети Мађарској. Орбан је тада најавио излазак земље из МКС-а и гарантовао Нетанјахуу имунитет.

Премијер Петер Мађар, лидер странке Тиса, раније је поручио да ће његова влада зауставити процес повлачења и обезбедити да Мађарска остане чланица суда. Он је још у априлу нагласио да би, уколико би Нетанјаху ушао на територију Мађарске, Будимпешта морала да поступи по налогу Међународног кривичног суда.

Према Римском статуту, државе чланице МКС-а имају обавезу да сарађују са судом и поступају по његовим налозима. Хјуман рајтс воч је раније упозорио да би, уколико би повлачење ступило на снагу 2. јуна 2026. године, Мађарска постала једина чланица Европске уније ван Међународног кривичног суда.

Нова одлука парламента зато представља значајан спољнополитички заокрет Будимпеште у односу на политику претходне владе Виктора Орбана, али и јасну поруку да ће нова мађарска власт покушати да обнови односе са институцијама Европске уније и међународним правосудним телима.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.