Зеленски: Писмом Путину добио сам шта сам хтео
Председник Украјине Володимир Зеленски изјавио је да је његова серија апела међународним лидерима и институцијама, укључујући отворено писмо руском председнику Владимиру Путину, дала очекивани резултат. „Имао сам циљ када сам послао писмо Путину. Мислим да сам добио резултат који ми је био потребан”, рекао је Зеленски и објаснио да је тим писмом желео да покаже савезницима ко је спреман за мир, а ко није, јавља Укринформ.
Зеленски је рекао да је током месеца послао неколико писама и другим међународним факторима и институцијама, укључујући ЕУ, Конгрес и председника САД. „Имао сам другачије циљеве. На пример, говорећи о Сједињеним Америчким Државама, заиста сам желео да учиним све да њихов фокус барем мало пребацим са Блиског истока на ситуацију у Украјини. Не могу да поделим са вама све детаље, али мојој држави је потребна веома значајна количина антибалистичких капацитета. Добио сам резултат, али не могу сада да поделим какав је био резултат”, рекао је украјински председник.
Зеленски је 4. јуна послао отворено писмо руском председнику Владимиру Путину и предложио лични састанак како би се окончао рат уз предлог да би такав састанак могао да буде одржан и у трећим земљама које су традиционално домаћини за међународне преговоре. Коментаришући ово писмо следећег дана, Путин је изјавио да не види сврху састанка са украјинским лидером у овом тренутку, преноси Танјуг.
Зеленски је јуче изјавио да та земља наставља ударе дубоко на територији Русије и да су током претпрошле ноћи мете напада били руски војни погон у Чебоксарију, рафинерија нафте Кујбишев и нафтна инфраструктура у Владимирској области, који су од линије фронта удаљени чак више од 900 километара.
„Конкретно, украјински ’ФП-5 фламинго’ су погодили војни погон у Чебоксарију који снабдева војску окупатора компонентама за дронове и ракете”, обелоданио је Зеленски на „Иксу”.
Украјина је беспилотним летелицама напала објекте луке Мариупољ на Азовском мору, коју су 2022. године заузеле руске снаге, а у удару је оштећена енергетска и управљачка инфраструктура луке, као и објекти који су обезбеђивали логистичке операције, саопштиле су Украјинске оружане снаге. Јединице украјинске војске напале су и оштетиле руски танкер „West Horizon” у Црном мору, тврди Генералштаб Оружаних снага Украјине.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


