Понедељак, 06.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Особе са инвалидитетом треба да буду у фокусу правника

У оквиру Националне школе позитивног права, учесници недавног саветовања у Будви су присуствовали и округлом столу „Социјална правда и солидарност за све”
Особе са инвалидитетом треба да буду у фокусу правника
Фото Д. Јевремовић

Удружење правника Србије припрема се за обележавање 80 година постојања и за предстојеће јубиларне тридесете сусрете правника наредне године у Будви, а ове године је успешно организовало 29. међународну конференцију „Будвански правнички дани”, од 5. до 9. јуна. Први пут је у оквиру конференције одржана и Национална школа позитивног права, под покровитељством кабинета министра за помирење, регионалну сарадњу и друштвену стабилност у Влади Републике Србије.

У оквиру Националне школе позитивног права, учесници саветовања су присуствовали и округлом столу „Социјална правда и солидарност за све” и чули занимљиво излагање Иванке Јовановић, извршне директорке Националног удружења особа са инвалидитетом, која је говорила о односу друштва према особама с инвалидитетом. Горјана Мирчић Чалуковић са Правосудне академије говорила је о родно заснованом насиљу.

Организатори саветовања – удружења правника Србије и Републике Српске – посебно су нагласили да особе са инвалидитетом и остале рањиве групе треба да буду у фокусу правника у пракси и да је неопходно радити на потпунијем остварењу њихових права.

На међународној конференцији правника у Будви одржано је још неколико округлих столова – о медијском праву и праву интелектуалне својине, злоупотребама у стечајном поступку, затим о вештачењу мобилног телефона и скај комуникацији као доказу у кривичном поступку, а посебну пажњу је привукао округли сто о геноциду. Било је речи и о раду на преднацрту Грађанског законика, под покровитељством Научног друштва Србије.

Гост из Италије Антонио Бенакио, професор Правног факултета у Тренту, говорио је о судској пракси Европске уније, а излагали су и професорка Пенелопе Бут из Велике Британије и мр Рефки Тач из Турске.

Ове године саветовању је присуствовало више од 300 учесника, међу којима су били и гости из Црне Горе, Федерације БиХ, Републике Српске, као и угледни гости из Србије – судије Уставног и Врховног суда, чланови Високог савета тужилаштва, представници Државног правобранилаштва и Министарства правде Србије, као и велики број професора факултета, адвоката, судија, јавних тужилаца и правника из привреде.

Правници су радили четири дана у оквиру секција за грађанско, кривично, управно, радно и међународно право, а посебан сегмент био је посвећен односу права и вештачке интелигенције.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.