Петак, 17.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
СРБИЈА СЛАВИ МЛАДЕ ПРЕДУЗЕТНИКЕ

Историјски успех новосадских ђака у Риги

Ученичка компанија „Moneta Works” освојила чак седам европских награда
Историјски успех новосадских ђака у Риги
После победе (ФОТО ТАН‌ЈУГ/ ЈА ЛАТВИА/ КРИСТКПС САДОВСКИС)

Ученичка компанија „Moneta Works" из Техничке школе „Милева Марић Ајнштајн“ у Новом Саду остварила је изузетан успех на највећем европском фестивалу предузетништва за младе Ген-Е 2026 у Риги, освојивши чак седам међународних награда и признања у конкуренцији најбољих ученичких компанија из 38 европских земаља.

Међу најзначајнијим наградама које је освојио тим из Србије је награда „Re-Power Your Future“ за најбољи друштвени утицај, намењена тимовима који својим иновацијама покрећу позитивне промене, оснажују своју генерацију и доприносе развоју заједнице.

Ученици из Србије били су убедљиви и у јавном наступу, освојивши награду за најбољу сценску презентацију, као и награду за најбољи кратки пич, категорију која је уведена ове године и награђује представљање пословне идеје за свега минут.

Наталија Кундачина, која је представљала тим у овој категорији, освојила је и индивидуално признање Alumni Leadership Award, као једна од шест добитника из различитих земаља, у конкуренцији 190 ученика из 38 земаља.

Тим који чине Анђела Божић, Мијат Радовановић, Маша Копреновић и Наталија Кундачина освојио је и прво место на градском релију, током којег су ученици кроз низ активности показали тимски рад, креативност, брзину и способност сарадње.

Тим је освојио још две титуле у забавном делу програма.

„Moneta Works" представљала је Србију након што је проглашена за најбољу ученичку компанију у земљи, у конкуренцији више од 150 ученичких компанија из Србије.

Ова ученичка компанија осмислила је и произвела едукативну друштвену игру Буџет бос, која кроз заједничку игру родитеља и деце развија финансијску писменост и вештине за одговорно управљање новцем.

Награду „Re-Power Your Future“ додељује УниКредит Фондација, признање за најбољи јавни наступ Агенција за инвестиције и развој Летоније, док се Alumni Leadership Award додељује уз подршку компаније Johnson & Johnson. Градски рели организовала је компанија Würth.

Поред успеха ученичке компаније, Србија је на Ген-Е фестивалу добила још једно значајно признање.

Средња школа Житорађа освојила је титулу за Најпредузимљивију школу и тако постала једна од десет средњих школа у Европи које се могу похвалити овим признањем.

Признање традиционално се додељује на Ген-Е фестивалу најбољим европским школама које континуирано развијају предузетничко образовање.

Фестивал Ген-Е 2026 одржан је у Риги, главном граду Летоније, од 6. до 10. јула и окупио је најбоље ученичке компаније и студентске тимове из целе Европе, преноси Танјуг.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.