Влада је дала аутогол
Расима Љајића, министра за рад и социјална питања и званичног предлагача закона о забрани дискриминације, чије повлачење је изазвало велике полемике у јавности, више нико не зове на разговоре у вези са овом темом.
– Хтели су да ме заобиђу и ја сам апсолутно искључен из те приче сада. Причу сада воде Цветковић и Чиплић – рекао је Љајић јуче за „Политику”. Нико га, каже, није звао на најављене разговоре са црквама због усаглашавања закона и не зна ни да ли ће предлог за седам дана поново доћи пред Народну скупштину.
Да ли знате ко је ургирао у влади да се предлог закона повуче?
Знам довољно, али ја не бих да говорим јавно и да доливам уље на ватру. Влада је постигла изванредан аутогол, направила огромну грешку и шта год сада да се уради, штета је огромна. Да је некоме било стало да се исправи нешто у закону, могло је амандмански да се делује у парламенту. За било шта, ако је било спорно, могла је на елегантан начин да се тражи амандманска измена закона и да ствар буде решена.
Значи било је могуће у скупштини изменити спорне чланове?
Све је могло да је неко то хтео, али није. Или неком смета цео закон или је неко хтео да демонстрира моћ. Нема треће солуције. Осим тога, члан 18, на који имају примедбу, јесте формулација коју смо ми добили од Министарства вера. Они су имали примедбе на првобитну верзију тог члана, ми смо рекли, хајде формулишите ви тај члан да не бисмо имали са вама проблеме и добили смо формулацију коју смо комплетно, од речи до речи, уградили у текст овог закона.
Рекли сте да нисте учествовали на телефонској седници на којој је повучен закон, да вас нико није звао. Како је то могуће?
Мислим да су претпоставили како ћу ја реаговати, да ћу то зауставити, да ћу подићи галаму, да ћу се противити томе и хтели су да ме избегну, да ме доведу пред свршен чин. Нема друге, нема другог објашњења. Потпуно је јасно да су хтели да ме избегну.
Како то да су министри прво гласали за повлачење закона на телефонској седници, а сутрадан негодовали због начина на који је то урађено? Ко је, онда, гласао за враћање закона?
Ви рачунате да је све усаглашено чим иде на телефонску седницу. Када је неки други закон у питању и ја обично питам да ли су други гласали, да ли је нешто спорно, они кажу нема, онда у реду. Нису министри ту криви. Верујем свима који су ту дискутовали, јер бих се и ја понашао на сличан начин да је други закон у питању.
Из тога се може закључити да су министри гласали „на поверење” премијеру Цветковићу?
Него коме ће гласати на поверење? Па, и ја бих гласао на поверење.
Да ли се то иначе тако ради?
Тако је. На телефонску седницу иду ствари које су усаглашене, за које нема ништа спорно и вероватно да су сви мислили да је претходно усаглашено са мном.
Како су министри реаговали на овој другој седници, пошто је избила цела гужва?
Не бих да коментаришем шта се дешавало, ја верујем ономе што су сви рекли, да је ово страшан аутогол за владу.
Да ли је истина да је само премијер Цветковић бранио одлуку да се закон повуче?
Не бих да коментаришем.
Нама је из цркве речено, незванично, да су они уверени да закон у овом облику, без измена, неће проћи скупштину и да неће имати већину. Да ли то значи да они имају обећања неких посланичких група да неће гласати за овакав закон?
Имају.
Којих?
Нећу да кажем. Али имају обећања и неких владајућих и неких опозиционих странака.
-----------------------------------------------------------
Црква позвана на јавну расправу
Колико је трајала јавна расправа о Предлогу закона о забрани дискриминације и да ли је црква позвана да учествује? У СПЦ тврде да нису добили позив.
Закон се ради више од три године, имали смо јавне расправе још док је постојала државна заједница. Позвани су, свако је могао да учествује у јавној расправи. Предлог је био на сајту неколико месеци, Министарство вера је укључено од почетка, а они сублимирају интересе свих верских заједница. Сад тврдити да их неко није позвао и да нису знали, па су ноћ пред расправу у парламенту тражили повлачење, , најблаже речено, депласирано је.
Драгана Матовић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


