Французи стижу на Коридор 10
Ниш – Француски „Сажем” потписаће у Електронској индустрији 27. марта уговор о отварању погона за производњу електричних бројила. У том погону посао би добило око 250 радника. Ово је саопштио градоначелник Ниша Милош Симоновић, после разговора са француским амбасадором Жан-Франсоа Тералом, који је посетио Ниш поводом обележавања Међународног дана Франкофоније.
И то није све: фирма „Мсје Бриколаж” у мају почиње да гради дистрибутивни и трговински центар у Нишу, у близини новог моста у нишком насељу Дуваниште, где ће посла бити за око 200 радника. Завршетак изградње је планиран за новембар. Чиме се бави фирма „Мсје Бриколаж”, новинарима је појаснио амбасадор Терал:
– Имам породичну кућу на селу коју сада поправљам. За оно што ми је потребно за тај посао у „Мсје Бриколажу” могу да нађем све. Ако сте склони мајсторисању по принципу „уради сам” „Мисје Бриколаж” ће бити место које ћете радо посећивати – рекао је Tерал.
О уговору између „Сажема” и Електронске индустрије нису саопштени детаљи, али се зна да се до њега дошло уз посредовање Владе Србије. Потпредседник владе Божидар Ђелић најавио је долазак „Сажема” и почетак преговора током одржавања Нишког инвестиционог форума 2. октобра прошле године, а у децембру је делегеција „Сажема” већ била у ЕИ. Тада је обелодањено да су у игри две опције, или куповина дела ЕИ Телевизије или гринфилд инвестиција. Град је поручивао да у ЕИ има доста слободног пословног простора који би у потпуности могао да испуни захтеве француског партнера. Заинтересованост „Сажема” да у Нишу изгради своју базу за изградњу електричних бројила, после чега би могла да уследи и производња штампача, факсова и друге опреме, Ђелић је објаснио најпре чињеницом да је „Сажем” већ имао уговорени посао са ЕПС-ом о испоруци 130.000 електричних бројила, као и податком да је већ уговорио производњу за грчко тржиште. Французи рачунају на извоз електричних бројила у земље источне Европе и Русију. У Србији нико није обећавао тржиште, али нико не спречава њихово учешће на будућим тендерима за замену електричних бројила. Рачуна се, како је раније објављено, да ће у Србији до 2017. бити замењено више од три милиона бројила.
– Ми имамо стратегију према ономе како видимо Србију у будућности. То ће бити земља, чланица ЕУ, која ће се посебно развијати линијом Коридора 10, а Ниш ту има посебно место и значај – објаснио је Терал заинтерсованост француских партнера да улажу у овом делу Србије.
-----------------------------------------------------------
Помоћ Пастеровом заводу
Нишки гардоначелник и француски амбасадор су после сусрета са новинарима обишли Пастеров завод. Та установа, основана 1900. године у Нишу, само 12 година после Пастеровог института у Паризу, најстарија је на просторима бивше Југославије и 2010. године обележава 110 година постојања. Француска страна изразила је спремност да учествује у ревитализацији установе и обележавању те годишњице.
Д. Јанковић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


