Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Расте страх од кризе

Расте страх од кризе

У Србији расте општи песимизам, половина наших суграђана мисли да земља иде у лошем правцу и више од 60 одсто њих верује да ће им животни стандард пасти због светске економске кризе, две трећине запослених има страх да ће остати без посла, а више од 70 одсто грађана сматра да Влада Србије не информише грађане шта ради по питању решавања кризе. Ово су само неки од најзначајнијих резултата истраживања „Најзначајнији проблеми грађана Србије, светска економска криза и одговорност Владе Србије” које је у периоду од фебруара 2008. до марта ове године урадио „Стратешки маркетинг”, а презентовани су на јучерашњем округлом столу о економској кризи и положају радника у Србији, коју је организовала Мрежа за политичку одговорност.

„На питање – који су најзначајнији проблеми с којима се Србија у овом моменту суочава, а вас лично највише забрињавају, више од половине испитаника одговорило је – незапосленост, а трећина њих сматра да економија земље постаје све већи ’лични’ проблем грађана. Поредећи стање оптимизма у последњих годину дана, констатовали смо да је највиши ниво оптимизма био забележен када је у мају и у септембру прошле године Србија потписала Споразум о стабилизацији и придруживању, односно када је тај документ био ратификован. Од када је у октобру светска економска криза почела да „куца” на врата наше земље, песимистички поглед на будућност постао је саставни део размишљања наших грађана”, истакла је директорка истраживања агенције „Стратешки маркетинг” Светлана Логар.

(/slika2)Она је такође додала да је трећина грађана оценила да Влада Србије не може да учини ништа да би ублажила ефекте кризе, док око 58 одсто њих сматра да би она могла да побољша ситуацију. Представница Уније послодаваца Србије Јелена Старчевић истакла је да је само у току протекле године затворено 2.016 предузећа и да се чак 57.000 предузећа тренутно налази у блокади. Она је подсетила на чињеницу да су у Србији највиши порези на зараде и доприносе у односу на целу Европу и да наша привредна предузећа плаћају чак 100 одсто више комуналне таксе него у Европи, као и да банкарски систем има дупло веће камате од свих земаља у окружењу.

Председник синдиката „Независност” Зоран Стојиљковић истакао је да ће очување радних места бити највећи изазов ове године и да се у нашој земљи годинама куповао социјални мир и у процесу приватизације продавао „породични накит и сребрнина”. Он је такође истакао да је од почетка 2001. до данас чак три пута повећана државна администрација и да држава тренутно запошљава 580.000 особа, а да буџету недостаје милијарду евра. Он је оценио срамном одлуку владе да ове године уведе мораторијум на радне спорове које треба да добију радници и закључио да се влада мора „натерати” на одговорно понашање.  

Коментари17
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.