Четвртак, 18.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Подвиг Вршчана у Торину

Подвиг Вршчана у Торину
Јоксимовић шутира поред играча Динама (Фото Фонет)

Кошаркаши нашег вицешампиона Хемофарма су начинили подвиг у четвртфиналу завршног турнира Еврокупа у Торину. Победили су са 93:85 (20;18, 25:23, 25:19, 23:25) Динамо из Москве, који је у Италију дошао да освоји трофеј, а тако и стекне право да се у идућој сезони такмичи у Евролиги. Хемофарм сутра, у 18 часова, у полуфиналу игра с литванским Љетувос ритасом који је био успешнији од италијнаског Бенетона са 85:79. Данас се састају: Памеса (Шпанија) – Химки (Русија) у 18 часова, Билбао (Шпанија) – Задар (Хрвтаска) у 21 час. Финале је прекосутра.

Вршчанима ће то бити трећи пут да су међу четири најбоље екипе у другостепеном такмичењу Уније европских кошаркашких клубова (Улеб). Оба пута су били надомак финала, али су им врата затварале грчке екипе – 2005. Македоникос, а годину потом Арис. Такмичење се тада звало Улебов куп, а завршница је играна по куп-систему. Оба пута Хемофарм је у реваншу био гост.

Вршчани су потпуно заслужено савладали Московљане. Водили су све, а игра, коју су изабраници тренера Стевана Караџића приказали, рецепт је како слабији тим може захваљујући великој мотивацији, ангажованости и паметној колективној игри може да надигра и победи великог фаворита.

Пет минута пре краја Хемофарм је водио са десет поена предности, али је завршница била неизвесна и узбудљива. Динамо се у смирај меча примакао на два поена (81:79). Пресудиле су, међутим, „тројка” хладнокрвног Павковића и поени сналажљивог Крстовића у следећем нападу, над којим је био начињен и прекршај, а рука му није задрхтала из слободног бацања. Тако је наш тим стекао залиху од осам поена, коју је успео да сачува.

Тренер кошаркаша Хемофарма Стеван Караџић рекао је да пласман у полуфинале велика ствар за клуб.

„Врло сам задовољан, ово је велика победа. Било је јако тешко за мој тим, који је још млад и коме је ово велико искуство. Контролисали смо утакмицу све време. Ово је велика победа и за нас и за клуб”, рекао је Караџић.

Крилни центар вршачког тима Милан Мачван био је поносан

„Врло сам поносан на саиграче. Боље смо шутирали од Динама и играли бољу одбрану, што је био кључ победе”.

Центар Бобан Марјановић је рекао да је екипа показала зашто је дошла у Торино.

„Дали смо све од себе и победили. Мало ко је очекивао да победимо, али то је оно због чега смо дошли и то смо показали. Играли смо добру одбрану, имали предност у скоку и задржали контролу”, рекао је Марјановић.

Тренер Динама Дејвид Блат честитао је Хемофарму и рекао је да његов тим играо добро, али да су Вршчани били бољи.

„Морам да честитам тиму Хемофарма, тренеру и управи. Одиграли су сјајну утакмицу, а то су и морали јер смо ми одиграли добро. У куп утакмицама, добар шут може понекад да вас избаци, а они су првокласно шутирали”, рекао је Блат. „Хемофарм сигурно има квалитетан тим и знали смо да ће бити тешко, зато смо тако и приступили мечу, али они су играли и погађали и све што нам остаје је да им скинемо капу”.

Дворана: Олимпијска. Гледалаца: 4.200. Судије: Конде (Шпанија), Зјемблицки (Пољска), Виклицки (Чешка).

ХЕМОФАРМ: Павковић 12, Деспотовић, Јоксимовић 15, Божовић 7, Марковић 8, Савовић 2, Крстовић 16, Мачван 9, Борисов 2, Марјановић 12, Бадер 10, Вукосављевић. Тренер: Караџић.

ДИНАМО: Кејс 19, Хансен 19, Д. Лавринович 6, Сироваков, Биков 12, Моња 2, Јавтокас 12, Домани, Васиљев, Хахбар 15, Хвостов, Корољов. Тренер: Блат.

С. Р. и агенције

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.