Petak, 19.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Podvig Vrščana u Torinu

Podvig Vrščana u Torinu
Јоксимовић шутира поред играча Динама (Фото Фонет)

Košarkaši našeg vicešampiona Hemofarma su načinili podvig u četvrtfinalu završnog turnira Evrokupa u Torinu. Pobedili su sa 93:85 (20;18, 25:23, 25:19, 23:25) Dinamo iz Moskve, koji je u Italiju došao da osvoji trofej, a tako i stekne pravo da se u idućoj sezoni takmiči u Evroligi. Hemofarm sutra, u 18 časova, u polufinalu igra s litvanskim Ljetuvos ritasom koji je bio uspešniji od italijnaskog Benetona sa 85:79. Danas se sastaju: Pamesa (Španija) – Himki (Rusija) u 18 časova, Bilbao (Španija) – Zadar (Hrvtaska) u 21 čas. Finale je prekosutra.

Vrščanima će to biti treći put da su među četiri najbolje ekipe u drugostepenom takmičenju Unije evropskih košarkaških klubova (Uleb). Oba puta su bili nadomak finala, ali su im vrata zatvarale grčke ekipe – 2005. Makedonikos, a godinu potom Aris. Takmičenje se tada zvalo Ulebov kup, a završnica je igrana po kup-sistemu. Oba puta Hemofarm je u revanšu bio gost.

Vrščani su potpuno zasluženo savladali Moskovljane. Vodili su sve, a igra, koju su izabranici trenera Stevana Karadžića prikazali, recept je kako slabiji tim može zahvaljujući velikoj motivaciji, angažovanosti i pametnoj kolektivnoj igri može da nadigra i pobedi velikog favorita.

Pet minuta pre kraja Hemofarm je vodio sa deset poena prednosti, ali je završnica bila neizvesna i uzbudljiva. Dinamo se u smiraj meča primakao na dva poena (81:79). Presudile su, međutim, „trojka” hladnokrvnog Pavkovića i poeni snalažljivog Krstovića u sledećem napadu, nad kojim je bio načinjen i prekršaj, a ruka mu nije zadrhtala iz slobodnog bacanja. Tako je naš tim stekao zalihu od osam poena, koju je uspeo da sačuva.

Trener košarkaša Hemofarma Stevan Karadžić rekao je da plasman u polufinale velika stvar za klub.

„Vrlo sam zadovoljan, ovo je velika pobeda. Bilo je jako teško za moj tim, koji je još mlad i kome je ovo veliko iskustvo. Kontrolisali smo utakmicu sve vreme. Ovo je velika pobeda i za nas i za klub”, rekao je Karadžić.

Krilni centar vršačkog tima Milan Mačvan bio je ponosan

„Vrlo sam ponosan na saigrače. Bolje smo šutirali od Dinama i igrali bolju odbranu, što je bio ključ pobede”.

Centar Boban Marjanović je rekao da je ekipa pokazala zašto je došla u Torino.

„Dali smo sve od sebe i pobedili. Malo ko je očekivao da pobedimo, ali to je ono zbog čega smo došli i to smo pokazali. Igrali smo dobru odbranu, imali prednost u skoku i zadržali kontrolu”, rekao je Marjanović.

Trener Dinama Dejvid Blat čestitao je Hemofarmu i rekao je da njegov tim igrao dobro, ali da su Vrščani bili bolji.

„Moram da čestitam timu Hemofarma, treneru i upravi. Odigrali su sjajnu utakmicu, a to su i morali jer smo mi odigrali dobro. U kup utakmicama, dobar šut može ponekad da vas izbaci, a oni su prvoklasno šutirali”, rekao je Blat. „Hemofarm sigurno ima kvalitetan tim i znali smo da će biti teško, zato smo tako i pristupili meču, ali oni su igrali i pogađali i sve što nam ostaje je da im skinemo kapu”.

Dvorana: Olimpijska. Gledalaca: 4.200. Sudije: Konde (Španija), Zjemblicki (Poljska), Viklicki (Češka).

HEMOFARM: Pavković 12, Despotović, Joksimović 15, Božović 7, Marković 8, Savović 2, Krstović 16, Mačvan 9, Borisov 2, Marjanović 12, Bader 10, Vukosavljević. Trener: Karadžić.

DINAMO: Kejs 19, Hansen 19, D. Lavrinovič 6, Sirovakov, Bikov 12, Monja 2, Javtokas 12, Domani, Vasiljev, Hahbar 15, Hvostov, Koroljov. Trener: Blat.

S. R. i agencije

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.