Понедељак, 06.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Затвор због медведића Мухамеда

Затвор због медведића Мухамеда
Гилијан Гибонс

"Истрага још није завршена, саслушавање се наставља. Такође испитујемо сведоке и ако се у њиховим исказима појаве нови елементи, оптужба би могла да буде још тежа".
Овако је судански тужилац Салахадин Абу Заид описао тренутно стање у случају Гилијан Гибонс, широј, а поготово међународној јавности непознате, док се ове недеље ненадано није нашла у затвору и средишту медијске пажње, па и потенцијалног дипломатског спора између Лондона и Картума.
Живот јесте пун обрта, али 54-годишња учитељица из Ливерпула, жељна да монотонију енглеског севера замени за колоритну Африку, свакако није могла да појми, када је у августу почела да ради у Судану, да ће бити ухапшена и одговарати за увреду ислама, можда чак и за подстицање на побуну. И све то због једног плишаног медведића којег је донела на час познавања природе, у основној школи у Картуму, и онда питала ђаке како ће га звати. Деца су одлучила Мухамед.

Било је то још у септембру, али тек сада, наводно по пријави неког од родитеља, власти су реаговале. У недељу увече Гибонсова је одведена у полицијску станицу на саслушање и од тада се налази у притвору.

У Судану се религијска правила стриктно поштују, а казне прекршиоцима су ригидне. Богохуљење, како је протумачено давање пророковог имена ђачкој маскоти, према шеријатском закону кажњава се бичевањем или затвором до шест месеци. Међутим, уколико би се изгред из учионице евентуално ставио у шири контекст подривачког деловања учитељице и изазивања побуне, онда би Гибонсова могла да буде осуђена на вишегодишњу затворску казну, преносе острвски медији.

У Британији је ова тема добила знатан публицитет, за разлику од Судана, где већина листова једва да су забележили догађај, наводи се у агенцијским извештајима из Картума.

У очигледном настојању да догађај сведе у оквире безазленог инцидента, представник суданске амбасаде у Лондону назвао је целу ситуацију "буром у чаши воде" и изразио уверење да ће ствари врло брзо бити рашчишћене, а учитељица ускоро пуштена.

"Наши односи са Британијом су такви да не бисмо волели да на њих падне сенка једног оваквог инцидента", рекао је Халид ал Мубарак.

Пошто је два дана била у потпуној изолацији, Гибонсову су јуче посетила тројица службеника британске амбасаде у Картуму и они су потврдили да се према притвореници коректно поступа. Али чак и ако се све заврши на притвору и она буде ових дана ослобођена, свакако ће после свега остати без посла, јер је званично суспендована, а школа ће због безбедности деце, како је саопштено, бити затворена до јануара.

-----------------------------------------------------------

Гибонсова ипак пред судом

Гилијан Гибонс ипак ће кривично одговарати. Против ње је подигнута оптужница према члану 125 суданског кривичног закона за увреду религије, изазивање мржње и непоштовање верских убеђења, потврдио је синоћ Форин офис, а у саопштењу британског премијера Гордона Брауна изражава се "изненађење и разочарање" оваквим исходом. Очекује се да се оптужена учитељица из Ливерпула данас појави пред судом у Картуму.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.