Пјонгјанг лансирао ракету
Специјално за „Политику“
Фукуока (Јапан), 5. априла – Јапанска влада је данас објавила да је Северна Кореја у 11.30 по локалном времену (када је у Србији било 4.30 ујутро) лансирала своју дуго најављивану ракету „теподонг 2“, која је само седам минута касније прелетела преко јапанске територије и наставила лет преко Пацифика.
Први део ракете пао је убрзо у Јапанско море у близини префектуре Акита, на северу највећег јапанског острва Хоншу, док је други део пао у Пацифик 1270 км источно од јапанске обале
У Токију и на северу земље сирене су дале знак да је „теподонг 2“ лансиран, што је изазвало одређену врсту панике и истовремено оштру реакцију владе Јапана.
Мија Фуђишима, директорка економског одељења скупштине града Фукуока, каже да на југу земље, у Фукуоки, није било превеликог узбуђења, али истовремено са жаљењем констатује да Русија и Кина вероватно неће подржати предлог резолуције СБ УН, којом би се ова акција Северне Кореје осудила.
Томоми Танака, становница Фукуоке, каже да не жели да формира свој став на нагађањима шта ова ракета јесте или није, али истовремено констатује да су дељењем флајера данас на улицама Фукуоке са обавештењем о лансирању ракете, неки људи (претежно старија популација) били заплашени, али да панике није било.
(/slika2)Вест о лансирању је данас прва вест на свим јапанским ТВ и радио-станицама, али у најкраћој могућој форми, без специјалних емисија. С друге стране, штампани медији су објавили ванредно издање.
У исто време, из Пјонгјанга је саопштено да је Северна Кореја успешно лансирала сателит у орбиту, упркос позивима међународне заједнице да одустане од те намере.
Пјонгјанг је истакао да је ракета део мирољубивог свемирског програма, но САД, Јапан и Јужна Кореја верују да је реч о тајној проби балистичког пројектила, што је супротно резолуцијама УН.
Ракета дугог домета коју је јутрос, пркосећи свету, лансирала Северна Кореја, сада кружи око Земље емитујући револуционарне песме. „Наши научници и инжењери успешно су сместили сателит у орбиту помоћу ракете носача Унха-2”, истиче се у саопштењу севернокорејске новинске агенције КЦНА.
Сателит је „плод наше мудрости и технологије и представља поносно достигнуће наше борбе за унапређење домаће свемирске технологије“, стоји у саопштењу у коме се такође наводи да сателит емитује револуционарне песме.
„Успешно лансирање је симбол невероватног напретка свемирске и технолошке науке у земљи“, наводи се у извештају КЦНА која истиче циљеве „отварања врата једној просперитетној и моћној држави свакако до 2012. године на годишњицу рођења председника Ким Ил Сунга, а у оквиру далекосежних планова Ким Џонг Ила“.
Агенција додаје да ће се сателит кретати „рутинском орбитом“ и да ће на Земљу слати „бесмртне револуционарне“ мелодије попут песама у славу генерала Ким Ил Сунга и генерала Ким Џонг Ила.
Агенција закључује да је лансирање сателита и ракете великог домета „снажно охрабрење за корејски народ“.
Јапански медији данас цитирају америчког председника Барака Обаму који тврди да је лансирањем ракете Северна Кореја потонула дубље у самоизолацију, те да би требало да се уздржи од даљих провокативних потеза.
Председник Обама је, међутим, нагласио да његова администрација нема намеру да одустаје од разговора са Северном Корејом, у које су укључени још и Јужна Кореја, Кина, Русија и Јапан.
Вашингтон ће, по његовим речима, истрајати у напорима да корејско полуострво буде без нуклеарног оружја.
„Овим провокативним чином, Северна Кореја је игнорисала своје међународне обавезе, одбацила недвосмислене позиве на уздржаност и даље се изоловала од заједнице народа“, навео је Обама у саопштењу.
Влада Јужне Кореје оценила је „неодговорним“ одлуку свог суседа да лансира ракету „упркос упозорењима међународне заједнице“.
Истовремено, генерални секретар УН Бан Ки Мун изразио је „жаљење“ што је Пјонгјанг „упркос одлучним позивима међународне заједнице“ ипак спровео лансирања ракете.
Блиски савезник Пјонгјанга, Пекинг, позвао јена уздржаностуз апелстранама у спору „да остану мирне“.
„Примили смо к знању вест о лансирању које је извела Северна Кореја и познате су нам реакције заинтересованих страна. Надамо се да ће сви исказати мир и уздржаност како би на адекватан начин сагледали ситуацију обезбеђујући мир и стабилност у региону“, наводи се у саопштењу портпарола Министарства иностраних послова Кине.
Русија је такође позвала на уздржаност свих страна, наглашавајући да Москва разматра питање да ли је Пјонгјанг лансирањем ракете дугог домета прекршио резолуције Савета безбедности УН.
Северна Кореја је и 1998. године тврдила да је лансирала сателит, али његово постојање никада није потврђено.
Младен Поповић
-----------------------------------------------------------
Сеул : Сателит није достигао орбиту
Сеул, 5. априла - Министар одбране Јужне Кореје Ли Санг Хи изјавио је да сателит, који је јутрос лансирала Северна Кореја упркос противљењу међународне заједнице, није достигао орбиту, јавила је јапанска агенција Кјодо, преноси Бета. „Сва три нивоа ракете пала су у море. Ниједан део није у орбити”, рекао је јужнокорејски министар пред парламентом у Сеулу.
Иако је севернокорејска агенција известила о успешном лансирању сателита, Северна команда америчких снага саопштила је да је део ракете пао у Јапанско море, а остатак, укључујући товар, пао у Тихи океан. „Ниједан део није ушао у орбиту и ниједан није пао на територију Јапана”, наводи се у саопштењу америчких снага.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


