Усвојен Пословник о раду Скупштине града
Маратонске седнице Скупштине града су прошлост. Укупно време за расправу, рекламирање пословника и реплике свешће се убудуће на четири сата које ће политичке партије поделити сразмерно броју одборника. Расправа ће моћи да се води и ако у сали не буде присутна већина одборника. Народни представници који буду избачени са седнице биће новчано кажњени. То су најзначајније одредбе Пословника о раду усвојеног јуче на седници градског парламента.
Расправа треба ли усвојити нови пословник који је предложила ДС или је најбоље да Скупштина ради као и до сада трајала је свега сат. Златко Петрин, председник одборничке групе ДС-а, навео је да предлог пословника представља одговор на нове економске околности. Он каже да су предвиђене новчане казне за одборнике који се неодговорно понашају на седници.
– Одборник може остати без дневнице од 1.200 динара, ако му се претходно одузме реч. Уколико буде удаљен са седнице у његов џеп се неће слити око 15.000 динара, колика је месечна накнада одборника – рекао је Петрин.
Предлог новог пословника јуче је за говорницом критиковао само Немања Шаровић, шеф одборничке групе СРС-а, који је сат времена указивао на, како он сматра, слабости новог предлога пословника о раду градског парламента. Наглашавајући да је нови пословник супротан Уставу и Закону о локалној самоуправи, он је најавио да ће радикали правду потражити код Уставног суда.
– Власт не поштује опозицију и покушава на силу да усвоји нови пословник под изговором светске економске кризе. У њему нема ни „д” од демократије, а неозбиљно је што га предлаже 30 одборника ДС-а који за последњих шест месеци ни једанпут нису изашли за говорницу – рекао је Шаровић.
Расправи нису присуствовали чланови ДСС-а и и НС-а који, како су рекли, нису хтели да дају легитимитет лакрдиjaшком понашању власти.
Александар Антић, председник Скупштине града, сматра да нови пословник не ограничава слободу одборницима и даје довољно времена за расправу о свакој тачки дневног реда.
– Пословник не дозвољава злоупотребу права и непрекидно пријављивање повреде пословника. Немогуће је да за месец дана заседања не може да буде донесена ниједна одлука. Предвиђено је да се за једну тачку дневног реда утроши четири сата. У Скупштини Србије где се усвајају закони, 250 посланика по једној тачки дневног реда расправљају пет сати, док 110 одборника имају на располагању четири сата за усвајање одлуке – рекао је Антић.
Он је најавио да ће ускоро доћи до ребаланса републичког буџета, после чега ће градски парламент морати брзо да буде одржан, јер ће и градски буџет морати да буде измењен. То ће, сматра Антић, бити лакше урадити са новим пословником.
Дејан Ранђић, председник одборничке групе ЛДП-а, очекује да ће убудуће одборници радити ефикасније. Он је подсетио да на усвајање чека 30 одлука које су важне за развој града.
Андреја Младеновић, шеф одборничке групе ДСС–НС, сматра да је нови пословник рестриктиван и да укида основна демократска права. Највеће замерке су што се о једној тачки дневног реда може расправљати највише четири сата.
– То је срамна одлука, јер по томе ће сваки одборник имати право по једној тачки дневног реда да говори 2,14 минута. Његово усвајање продубиће кризу у раду Скупштине града – рекао је Младеновић.
Наставак седнице је заказан за сутра у 10 часова.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


