Изазовни "Доктор НЕ"
Од нашег сталног дописника
Вашингтон, децембра – Агенти Федералног истражног бироа (ФБИ) су из једне зграде у Еванзвилу, Индијана, понели необичан плен: око две тоне кованих новчића. Одузели су их компанији "Либерти сервисис" под оптужбом да производњом тих комада од бакра, сребра, злата и платине – фалсификују националну валуту и уносе неред у амерички монетарни систем.
Заплењени новчићи носили су назив "Рон Пол долар" и урезани лик именованог, у коме вођи те фирме виде новог идола у ангажману за – укидање Централне банке и федералног пореског уреда. "Немам ништа с том продукцијом", изјавио је симболизовани Рон Пол (72) који се – као конгресмен из Тексаса, гинеколог, отац петоро деце, деда осамнаесторо унучади и једноструки прадеда – бори за сузбијање финансијског "диктата" државе појединцима, а на тој платформи је и у изборној трци за председника САД.
Нашли га
У тај политички маратон ушао је као изразити аутсајдер, у оквиру Републиканске партије, да би прошле недеље све запањио новчаном сензацијом која нема везе с поменутом рацијом ФБИ. Наједном је постао рекордер – у дневном приливу новца за изборну кампању.
У касу му се 5. новембра слило чак 4,3 милиона долара, више него иједном другом страначком конкуренту за било која 24 сата. Импозантна сума је збир претежно скромних улога – 38.000 његових, ненајављених, нових обожаватеља, који сматрају да би само он могао да "заиста промени" ово друштво, чија анкетна већина мисли да се "САД крећу у погрешном правцу". "Немам ништа с тим", тврди опет Пол. Док се он, објашњава, са штабом мучио да нађе присталице – оне су нашле њега, у нади да би он могао и да преусмери Америку.
Није ли у току "Полова револуција"? – запитао се "Вашингтон пост". Елементи "револуционарности" се сагледавају у Половом "конзервативном либертаријанству" – комбинацији очувања традиционалних вредности и максимализације индивидуалних слобода – поводом кога је на сцену хрупио, нарочито интернетским повезивањем, прилично масован "покрет" за претумбацију поретка.
Кад би Пол неким случајем постао шеф Беле куће и био у могућности да оствари своје замисли, Америка и свет попримили би карактеристике какве сада нико не назире. Он се, наиме, залаже за – ликвидацију не само Централне банке него и ЦИА, ФБИ и низа министарстава, за поновно увођење златне подлоге долара, иступање САД из Уједињених нација и НАТО-а, за хитно окончање рата у Ираку, повлачење трупа са иностраних жаришта…
Настоји да увери како није за изолацију, већ да је само против сваке врсте "претераних интервенција" америчких власти и у унутрашњој и у спољној политици. А све то у циљу – одбране права појединаца, и задовољавања њихових потреба и тежњи, пречих од оних које им намеће национално руководство.
Не би да држава прописује чак ни оно што он жели. А противи се – праву на побачај, ограничавању ношења оружја, дотирању здравственог осигурања, прихвату илегалних имиграната…
Истраживања говоре да већина грађана тражи да се власт више посвети социјалном уравнотежавању, да боље штити мање моћне. Али Пол верује да би грађани боље уредили своје односе сами него да се каналишу мерама "одозго".
Критичар Хага и бомбардовања СРЈ
Изгледао је, међутим, као "отпадник" и кад се, као мало ко од његових колега, супротстављао нападу на Ирак. Био је и критичар НАТО бомбардовања СРЈ 1999. године као и Хашког трибунала. Није при том држао ничију страну, него је износио своја уверења и позивао на уважавање постојећих норми.
Бомбардовање је оценио као нелегално и по међународним и по овдашњим параграфима. Са још 16 конгресмена тужио је Била Клинтона што није испунио обавезу да информише парламент о тој војној интервенцији, али је суд нашао да је форма ипак задовољена тиме што је Конгрес изгласао финансирање операције…
Хашки трибунал Пол је окарактерисао, уз остало, као "претњу суверенитету уопште, а америчком посебно". Јер, рекао је, у наступима пре пет и шест година, да тај суд, чијем је оснивању битно допринела Америка, ствара "преседан који ће се једног дана окренути против нас". Поручио је и да "кад неизабрани интернационални орган било где подрије суверенитет, то представља претњу свима".
Упозорио је, у говору члановима Представничког дома, и да ће "разметљива недоследност и незаконито коришћење силе посејати семе за терористичке нападе на Америку, а можда и за рат". То је казао 17. јула 2001. а непуна два месеца касније – извршени су терористички удари отетим путничким авионима на Њујорк и Вашингтон, после којих је председник Џорџ Буш прогласио "глобални рат против тероризма"...
Најчешће је са својим проценама Пол остајао у мањини. Ко зна шта би све било да није усвојено свих 700 законских предлога за ширење надлежности централних власти, против којих је он, по сопственој рачуници, гласао у периоду од 2001. до 2004. године. Због таквог устаљеног отпора добио је надимак "Доктор НЕ". Сада постаје и "Доктор ДА", због раста подршке у бирачком телу, нарочито међу интернетски повезаним академским грађанима и осталим незадовољницима "рутинерством" двеју главних странака.
Алтернативна цена
Међу девет републиканских кандидата избио је, према различитим регистрима, на четврто или треће место. У телефонској анкети центра Зогби, добио највише гласова испитаника (33 процента) од којих је затражено да оцене личне карактеристике претендената у његовој партији за Бушовог наследника, али га је само 13 одсто републиканаца окарактерисало као перспективнијег од интерних ривала.
Пол и даље не важи за фаворита, ни изблиза. Засад одбија предлоге да се појави као независни кандидат.
Али, утврђује позиције – алтернативном покрету – и кад то неће. Део гомиле новчића с ликом лекара посвећеног "оздрављењу посрнулог долара" разаслат је пре заплене: сребрни апоени су куповани по 20, а препродају се по "алтернативној цени" од 170 долара…Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


