Неке странке увелико наплаћују свој утицај
Када је у јулу 2002. године поднео оставку на место председника тадашњег Савета Владе Србије за борбу против корупције, указивао је управо на проблем у односу владе према према том телу. Седам године касније, угледни новосадски адвокат др Слободан Бељански поново се прихватио истог задатка.
Питамо га шта се то у међувремену променило.
– У Савету сам се, очигледно прерано, залагао за спречавање сукоба интереса. Моја оставка уследила је као последица отпора појединих чланова владе том залагању, али и покушаја личне дискредитације. У међувремену, донет је Закон о спречавању сукоба интереса, у чијој примени, као члан Републичког одбора а од пре годину дана и његов председник, учествујем већ пету годину. Републички одбор обавио је пионирски посао и, упркос једном претерано попустљивом закону, остварио резултате који дају неку наду. Агенција треба да настави тим путем. Зато сам прихватио да будем члан њеног одбора. Осим тога, једна стара етичка максима каже да човек напросто нема моћ да буде немаран или забораван према ономе што сматра да је зло.
Када ће Агенција почети да функционише и који ће бити њени први потези?
Прописано је да примена Закона о Агенцији почиње 1. јануара 2010. године. То би требало да буде и почетак рада Агенције, мада до тог дана Одбор мора донети пословник, расписати конкурс и изабрати директора и заменика директора, а директор мора донети подзаконске акте. Претпостављам да ће први потези Агенције бити комплетирање регистра функционера, на чијем формирању Републички одбор увелико ради, потом иницијатива за доношење бољег закона о финансирању политичких странака и давање смерница за правне и практичне мере којима се корупција спречава или смањује могућност за њен настанак.
Да ли је политичка корупција један од највећих проблема и да ли ће бити посебно испитивано пословање странака?
Политичка корупција је, можда, најснажнији узрок кварења друштва. Било као директни подстицај, било као лош пример. Њоме се нарушава принцип равноправности и једнаких шанси. Из тога следи да се запоставља и низ других вредности, као што су: знање, непристрасност, морални обзири, лични интегритет, независност. Наше искуство говори да се неке странке увелико баве наплатом утицаја и дистрибуцијом моћи. Мање је важно да ли их то уводи у програмску безличност, а од њих ствара жалосне азиле амбициозних и осредњих. Много је важније то што такве постају извори злоупотреба у све три гране власти. Зато ће питање финансирања странака за Агенцију бити посебно важно.
На који начин је могуће спречити да Агенција постане играчка у рукама партијских лобија и бизнисмена који утичу на „штимовање” Закона?
Имам разумевања за скептике. И сам у њих спадам. Закон о Агенцији има низ мана о којима сам благовремено, заједно с члановима Републичког одбора, изнео јасан критички суд. Исувише је власти препуштено будућем директору који, по природи ствари, може лако постати жртва притисака или добровољног пристајања на политичке утицаје. Ту су и други недостаци. Надлежност да се контролише финансирање странака, без посебног закона који би ту материју уредио на потпуно нов начин, нема много смисла. Бољи познаваоци кривичног права знају да ће, због силних тешкоћа у доказивању директног умишљаја, мало користи бити и од увођења кривичног дела непријављивања имовине, коме се већ сада може приписати фасадни карактер. Има, дакле, простора да се Закон, како кажете, „штимује”, тј. примењује неједнако. Зато ће, као и обично, велики значај имати независност и одважност личности које ће Агенцију водити. При том, важно је одупрети се искушењу да се, због подржавања основне политичке оријентације власти, толеришу испади њених функционера.
У јавности се већ спомињу нека имена потенцијалних директора Агенције. Колико то у старту компромитује постојање Агенције као независног тела?
Сва кадровска решења која би се знала унапред била би доказ да је Агенција против корупције и сама израсла из корупције и пала већ на првом кораку. Конкурс још није расписан. Не знамо да ли ће се уопште пријавити прихватљив кандидат, а верујем да ће избор бити пажљив и објективан.
Како планирате да спречите то да Агенција доживи судбину Савета за борбу против корупције који нико није слушао?
Савет није државни орган, а Агенција ће бити. Савет није имао инструменте за спровођење својих налаза, а Агенција их донекле има. Савет је показао изузетну слободу и храброст, што ће у сложеној структури Агенције бити знатно теже. Од оснивања до данас владе углавном притворно трпе, а искрено игноришу Савет. Можда ће и Агенцију притворно трпети, али ће много теже моћи да је игноришу, уколико ова сама не буде игнорисала свој задатак.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


