Породиља умрла после четири тешке операције
Крагујевац – На Одељењу интензивне неге крагујевачког Клиничког центра, касно прексиноћ, преминула је Оливера Вељић, тридесетдеветогодишња Крагујевчанка, мајка двоје деце којој је после трећег порођаја ампутирана нога и одстрањен део материце. Од пре три недеље, када ју је супруг Данило довео у болницу, ова несрећна жена је преживела прави пакао.
Порођај је започео 29. марта, око пет изјутра, природним путем и без наговештаја да ће бити било каквих проблема. Онда је дошло до стравичних компликација. Ређале су се једна за другом. Због пуцања материце и стомачне аорте извршен је царски рез, а жена је остала на хируршком столу. У четири тешке операције, које су обављене током наредних дана, њој је ампутирана лева нога, одстрањен део материце и дебелог црева.
Оливера Вељић је преминула на Васкрс, у 18.40. Супруг Данило ју је последњи пут видео на Велики петак.
– Оливеру више нико не може да ми врати, али нећу се смирити док не откријем истину – поручио је он у изјави за „Политику”.
Шта се догодило 29. марта, када је порођај започет, и како је дошло до стравичних компликација које су Оливеру Вељић одвеле у смрт?
Супруг Данило каже да ју је у болницу довео потпуно здраву, као и да га нико од лекара није упозорио да може доћи до компликација. Лекари крагујевачког КЦ, међутим, тврде да је Оливера имала имала озбиљне здравствене проблеме и да јој саветовано да нипошто не остаје у другом стању. Шта је од свега овога тачно, показаће обдукција, али и анализа тима стручњака које је у Крагујевац упутило Министарство здравља.
Предраг Ерић, начелник Одељења Интензивне неге КЦ Крагујевац, у изјави за наш лист каже да је Оливери Вељић саветовано да не остаје у другом стању због озбиљних аномалија крвних судова.
– У питању је урођена аномалија крвних судова који су код Оливера били у катастрофалном стању. Крвни судови се састоје од три слоја, а код ње готово да није било средњег мишићног слоја. Због тога је више пута саветована да не остаје у другом стању. Ми смо учинили све што смо могли, а документација коју смо водили показаће да у случају ове породиље лекари нису начинили грешку – нагласио је доктор Ерић.
Оливерина породица не верује у овако постављену дијагнозу. Њена свекрва Мила Вељић сматра да су лекари начинили грешку и сумња да је њена снаја умрла од сепсе.
– Ако су знали да је порођај ризичан, зашто је он почео природним путем, зашто одмах није урађен царски рез. Моја снаја је умрла од сепсе. Одстрањен јој је само један део материце, а други део је остао у њеном телу готово 60 сати. Здрава жена, која је одлазила у болницу само када се порађала, умрла је од сепсе која је прерасла у гангрену. Не могу да верујем шта се десило – прича Оливерина свекрва у разговору за наш лист.
Инспекција Министарства здравља крајем прошле недеље упућена је у крагујевачки КЦ да би утврдила тачан узрок компликација приликом порођаја, коју су Оливеру Вељић заувек одвојили од њене две ћерке. Беба се, на срећу, добро опоравља и њено стање је за сада задовољавајуће.
Примаријус доктор Ерић наговестио је да ће управа КЦ Крагујевац тражити да се изврши обдукција. Обдукцију тражи и Оливерин супруг, наглашавајући да у породици ишчекују и резултате надзора тима лекара Министарства здравља, који је оформљен неколико дана пошто су медији известили о стању породиље.
– До мене до сада није стигао ниједан лекарски документ који би могао да укаже да је моја супруга имала здравствене проблеме, а да ствар буде чуднија, нисам видео ни отпусну листу са Акушерског одељења. Све то продубљује сумње. Ми ћемо сачекати и резултате обдукције и стручну анализу инспекције Министарства здравља, али ако се сумње покажу оправданим поднећемо кривичне пријаве и тужбе против одговорних за Оливерину смрт – поручио је Данило Вељић.
Према речима директора крагујевачког КЦ Радомира Павловића, о целом овом случају вођена је уредна документација. У изјави за наш лист, наш саговорник каже да је „лекарска грешка искључена”, с обзиром на „сплет здравствених проблема” од којих је Оливера Вељић боловала.
– У другој операција сам и сам учествовао, па могу да кажем да су лекари учинили све да јој спасу живот. Њено здравствено стање је, међутим, било озбиљно нарушено. У таквим околностима постоји реална могућност да приликом порођаја дође до тешких компликација – рекао је Павловић за „Политику”.
Оливерин супруг Данило каже да породица нема притужби на рад лекара са Одељења Интензивне неге, као ни на хирурге који су је оперисали, али се пита зашто његова жена није пребачена за Београд. Тврди да је та одлука била донета, али да се од ње одустало без објашњења.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


