Криза однела четири билиона
Премаизвештајима агенција
Вашингтон – Свет ће скупо платити текућу глобалну финансијску кризу, злокобно је јуче проценио Међународни монетарни фонд из Вашингтона.
Финансијско тржиште најразвијенијих земаља света (САД, Европа и Јапан), бременито ненаплативим кредитима и хартијама од вредности, могло би до краја 2010. године да забележи губитке од 4.100 милијарди долара, истакла је „Бретон-Вуд” институција након најновијих прорачуна губитака. Највећи терет отписивања ненаплативих потраживања поднеће, по ММФ-у, банке – чак 61 одсто. Пензиони фондови широм света, осигуравајућа друштва и друге небанкарске финансијске групације преузеће остатак губитака насталих након краха америчког хипотекарног тржишта у лето 2007. године. Највећи терет губитака забележиће САД: финансијско тржиште најјаче државе западног света суочиће се са губицима од преко 2.700 милијарди долара, тврди сада ММФ. „Бретон-Вуд” институција наставља тако са серијом мрачних процена последица најтеже светске финансијско-економске кризе у последњих 80 година.
Наиме, ММФ је у јануару истицао да ће амерички губици, током кризе до краја миленијума, износити око 2.200 милијарди долара, док су октобра 2008. године веровали да ће САД претрпети финансијски губитак од 1.400 милијарди долара.
Јучерашње ММФ-ово мерење цене глобалне кризе прво је које сабира процену губитака у Европи (1.200 милијарди долара) и Јапану.
„Стабилизација глобалног финансијског тржишта је апсолутни приоритет”, наглашава извештај ММФ-а пред данашње објављивање званичне „Бретон-Вуд” процене глобалних економских кретања у 2009. години.
Европски банкарски сектор тек чека финансијско посртање, сматра ММФ, посебно због „изложености економијама у развоју у региону”.
Према најновијој процени ММФ-а, банкарски сектор еврозоне током 2009. године суочиће се са укупним губицима од око 750 милијарди долара (крајем 2008. године износили су око 154 милијарде долара).
Урушавање банкарског сектора изазваће негативну кредитну политику: опоравак треба очекивати тек за неколико година, пренела је јуче оцену ММФ-а агенција „Блумберг”.
Национализација банака једно је од решења за привлачење приватног капитала, поновила је јуче „Бретон-Вуд” институција.
Т. В.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


