Пружити руку улагачима
Изградњом „града на води” који би се простирао на 96 хектара од топлане до Панчевачког моста било би отворено 44.000 нових радних места, а само од накнаде за грађевинско земљиште приходи у градској каси могли би да буду повећани за око 900 милиона евра. Ово је показала „Конзитова” студија коју је наручила компанија „Лука Београд”, а која планира да подигне готово 2,6 милиона квадрата пословног, стамбеног и комерцијалног простора на десној обали Дунава.
Да би се овакве инвестиције оствариле, каже Ивана Веселиновић, председница „Луке Београд”, неопходна је сарадња са градом.
– Инвеститори су спремни да улажу у развојне пројекте уколико град буде стимулисао оне који граде више од 30.000 квадрата тако што ће омогућити брже добијање дозвола и различите моделе наплате такса и накнада, које уместо што су повећане треба да буду стимулативније за улагаче. Очекујемо да град позове стране и домаће инвеститоре на разговор да бисмо заједнички пронашли моделе за развој Београда као и да се свима пружи правна и институционална сигурност – објаснила је Веселиновићева и додала да град не подстиче улагања.
Она је јуче у „Луци” угостила делегацију Привредне коморе Београда. Сврха посете била је унапређење пословне климе у условима финансијске кризе. Представници Привредне коморе Београда ускоро ће обићи и друге компаније које утичу на привредни развој престонице.
– Обиласком предузећа чије је пословање од виталног значаја за развој града желимо да се упознамо са њиховим проблемима и заједнички предложимо мере за ублажавање светске економске кризе. Спремни смо да подржимо свакога ко је данас у могућности да ради, посебно грађевинарство као привредну грану у којој се уложено троструко враћа – истакао је Милан Јанковић, председник Привредне коморе.
Веселиновићева је подсетила да се против „Луке Београд” води медијски рат и износе полуистине и затражила од владе, премијера и града да заштите приватну својину као и државну. Руководство „Луке” уверавало је учеснике да је приватизација обављена према закону и да, иако воде спор са градом око права коришћења земљишта, само они имају право да граде на том подручју, јер „земљиште дели судбину објеката”. Према речима Веселиновићеве лука остаје на садашњој локацији, а изградња стамбено-пословног комплекса не искључује лучке послове.
Представници Привредне коморе сложили су се да је пројекат „град на води”, за који мастер план ради архитекта Данијел Либескинд, будућност Београда. Топлица Спасојевић из Привредне коморе нагласио је да све надлежне државне институције треба да пруже руку инвеститорима који желе да граде поштујући законе.
– Урадићу све што је у мојој моћи да се визија Београда иза које стоји „Лука” оствари. Такви пројекти у свету се реализују кроз јавно и приватно партнерство и зато очекујем да држава и град пруже подршку новим идејама – казао је Спасојевић.
Д. М.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


