Ноћ доброг расположења
Овогодишња манифестација „Ноћ музеја”, која се одржава 16. маја, већ је најављена као рекордна, и то по броју локација на којима ће се одвијати изложбе у Београду. Од 18 часова до два сата после поноћи биће отворено 20 музеја, 40 галерија и пет културних центара.
Први пут посетиоци ове популарне манифестације моћи ће да кроче у здање некадашње кухиње Белог двора и увере се како се мењала кулинарска прошлост, од периода Краљевине до Брозове ере. На изложби „Из краљевске кухиње” видеће аутентичну стару кухињску опрему, шпорет на угаљ, стони миксер, уникатне лонце али и несвакидашњу колекцију порцеланског посуђа „Розентал” са различитим идеолошким симболима.
У Педагошком музеју биће представљена историја кажњавања ученика у школама, па ће посетиоци моћи да виде шта се све користило као легитимно средство за кажњавање непослушних. Казна је законски избачена из школе 1929. године а, као што је објаснила Гордана Лазаревић из Педагошког музеја, занимљиво је да је тај закон донео тадашњи министар просвете Божа Максимовић, пре тога министар полиције.
Етнографски музеј представиће мушко-женски хаљетак, скадарско џубе (шест комада), одевни предмет који је пре неколико година фасцинирао београдског госта Жан-Пола Готјеа. Галерија Еуроцентра представиће изложбу дела савремених аутора на тему страсти и пожуде, инспирисаних графикама из 16. века. Изложба је названа „Будоар” а, између осталих, биће представљена дела Радомира Рељића, Раше Тодосијевића, Пеђе Нешковића, као и млађих аутора Јелене Шалинић, Јелене Радић, Александра Јестровића…
Историјски музеј Србијеће у згради на Тргу Николе Пашићапредставити посмртне маске наших познатих историјских личности – овековечене изразе лица Милоша Обреновића, Николе Пашића, краља Александра Карађорђевића, Бориса Кидрича и Моше Пијаде. Мото изложбе је песма групе Квин „Ко жели да живи заувек”. У простору Конака кнеза Милоша на Топчидеру биће изложене фотографије династије Обреновић.
(/slika2)Представници Војног музеја су на јучерашњој конференцији за новинаре најавили изложбу колекције карикатура из Првог и Другог светског рата. Изложба ће бити отворена уз звуке фанфара, карикатуристи ће на лицу места израђивати карикатуре, а ако неко буде желео да осети чар официрских балова моћи ће да заплеше на платоу уз звуке валцера.
У Кући легата биће изложена репрезентативна дела наше велике уметнице Љубице Цуце Сокић, а драмске уметнице Ђурђија Цветић и Ружица Сокић говориће текстове у знак сећања на недавно преминулу сликарку. Програм ће пратити и композиције које су студенти докторских студија ФМУ компоновали у њену част. Галерија Дома омладине припрема велику изложбу најбољих новинских фотографија World Press Photo, СКЦ нуди времеплов моде, плеса и музике 20. века, а кула на Гардошу биће занимљива риболовцима.
За најмлађе је осмишљен програм дружења са пилотима у галерији Икар, у Музеју ваздухопловства на изложби „Лакши од ваздуха” упознаће чари летећег балона, а на Маракани ће им бити омогућено дружење са легендама Црвене звезде – Џајићем, Шекуларцем, Душаном Савићем…
Изложбе ће пратити и музички програм, а већина поставки ће и након „Ноћи музеја” бити отворена у наредним седмицама.
Улазнице коштају 300 динара, могуће их је већ сада набавити у Билет сервису, Мамутовим продавницама и на самим локацијама током Ноћи музеја. На сајту манифестације nocmuzeja.rs, коју организатори називају фактором доброг расположења постављен је сервис "моја стаза" који посетиоцу омогућује да креира сопствену маршруту кроз музеје и галерије.
Подсетимо, прошлогодишња Ноћ музеја забележила је 350.000 улазака у излагачке просторе у Београду и 450.000 у Србији. Истовремено са манифестацијом у Србији, 16. маја ће у 40 земаља света бити отворено више од 1900 музеја и галерија.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


