Необична јагма у САД
Од нашег сталног дописника
Вашингтон, 5. децембра - У радњама вашингтонског предграђа Френдшип Хајтс одједном се највише чују странци. Довикују једни другима на француском, немачком, јапанском, руском па и на "правом енглеском" коју су робу намерачили. "Џабалук" им је најчешћа реч…
Сличне сцене, прилично неуобичајене за овдашње прилике и односе у свету, регистроване су и у Њујорку, Минеаполису, Лос Анђелесу. Америка је, тврде хроничари, под најездом иностраних купаца. Суперсила је постала, кажу, јефтина за дошљаке из многих земаља, којима је куповна моћ овде ојачана слабљењем долара према њиховим валутама.
Дама Г. Л. Сингмундсдотир долетела је са Исланда с кофером у који је спаковала само пиџаму и доње рубље, а у продавницама Минесоте га је напунила са седам панталона, пет пари ципела, хаљином за венчање. Америка је постала идеално место за куповину под условом да не живите од долара, прокоментарисао је магазин "Тајм" ту своју причу.
За лет бизнис класом, специјалним шопинг чартером, Енглескиња Лујза Ричардс је платила 2.000 долара али је "Њујорк тајмсу" наговестила да ће тај трошак избалансирати набавкама у "Великој јабуци". Као пример наводи џинс који је "дупло јевтинији" него тамо одакле је дошла.
Неки се накупују а остане им и за пазар на њујоршком аеродрому "Џ. Ф. Кенеди". Путница из Шкотске је на том, прилично скупом, месту "стуцкала" 10.000 долара, каже Џенис Холден, надлежна за промет у тој ваздушној луци.
Кад све израчунају, многи дошљаци мисле да су се "ем опскрбили ем уштедели", преноси њујоршки дневник. Американцима не прија, баш, гостујућа потрошачка грозница. Навикли су да купују више од било ког другог на свету, а сада свет долази овде на "багателу" - од гардеробе до технике - док је овдашњим страсним "шопинговцима" светска пијаца постала "прилично неприступачна". Уз то, јагма страних муштерија, одржава цене на нешто вишем нивоу од уобичајених за америчке, сада већ почете, предбожићне распродаје…
Добро дошли нам страни туристи, поручује, другим разлозима, уводник "Лос Анђелес тајмса". Лист констатује да је број придошлица у САД сада још увек мањи него што је био пре атентата које су терористи извели, отетим путничким авионима, у септембру 2001. Док су глобална путовања у протеклих шест година повећана за 20 одсто, наводи се, доласци у Америку су се смањили за 17 процената.
До опадања посете је дошло, додаје се, због строжег визног режима као и због повећаног страха па и због тога што су многи почели да доживљавају САД, после инвазије на Ирак, као "парију". Треба улагати у подстицање доласка странаца овамо, препоручује калифорнијски дневник. Вашингтон је, наставља, стотине милиона долара уложио у "јавну дипломатију" а да она није битно поправила његов имиџ у иностранству.
Већи ефекат би се постигао привлачењем страних гостију, пошто они, уопште узев, понесу одавде утиске повољније од процена с којима су дошли, сматра "Л. А. тајмс". Такав ефекат је засад најочигледнији у расположењу придошлих купаца.
Као да је на делу нова формула што слабији долар, то бољи имиџ Америке. Али, уз повећано негодовање Американаца на свој потрошачки статус, како у свету тако и у сопственој земљи.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


