Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Морални чин без одговорности

Оптужбе о нехуманом односу према животињама, које су ових дана изречене на рачун Ђорђа Ђокића, директора Ветеринарске станице Београд, по свему судећи, за последицу имају само његово искључење из странке Г 17 плус, али не и проверу тих навода.

Премда је Г 17 плус саопштила да искључује Ђокића из чланства, између осталог, због тога што се у главном граду догађају многобројни пропусти у спровођењу стерилизације напуштених паса због којих, како је наведено, животиње на улицама умиру у мукама, реакција надлежне Управе за ветерину при Министарству пољопривреде је изостала.

Бројни покушаји да добијемо било какав коментар из Управе за ветерину и Одељења за здравствену заштиту и добробит животиња били су узалудни, будући да је Мирослав Маринковић, директор Управе за ветерину, на Министарској конференцији о пандемији птичјег грипа која се одржава у Њу Делхију.

Међутим, проверу навода о нехуманом односу према животињама и евентуалну одговорност Ђорђа Ђокића од Управе за ветерину не захтевају ни у Г 17 плус због, како кажу, политичке коректности у владајућој коалицији. Министарство пољопривреде је у "надлежности" Демократске странке, тако да, према речима Елизабет Пауновић, председнице ресорног одбора Г 17 плус за заштиту животне средину, ова странка не жели да говори својим коалиционим партнерима шта би требало да ураде.

– Искључење Ђокића из странке је наш морални чин, јер не желимо да нам неко приговори како смо у кампањи за парламентарне изборе обећали борбу за права животиња, а да наши људи поступају нехумано према њима. Од невладиних организација добили смо информације о томе да стерилизација напуштених паса у Овчи није рађена стручно, при чему смо те информације и потврдили. Иако Ђорђе Ђокић није лично нехумано поступао према животињама, он је за то одговоран као директор Ветеринарске установе Београд, јер је морао да спречи такво поступање – каже Елизабет Пауновић и додаје да се Г 17 плус неће мешати у ресор друге политичке странке.

Према њеним речима, доказе за нестручан рад београдске ветеринарске станице су им представили Злата Корјанић и остали представници невладиних организација за заштиту права животиња и они се могу пронаћи на сајту "Слобода за животиње". Међутим, последња вест на поменутом сајту датира од 20. новембра, па није најјасније на које доказе се односи претходна тврдња.

Подсетимо, Ђорђе Ђокић, први човек Ветеринарске станице Београд, рекао је да оптужбе нису тачне и није хтео да коментарише став странке чији је члан био до пре неколико дана. Према његовим речима, стерилизација паса луталица обавља се у складу са стандардима који се примењују у свету и од септембра прошле године Ветеринарска станица Београд стерилисала је око 3.500 паса.

Ипак, Пауновићева додаје да Г 17 плус подржава спровођење Стратегије за решавање проблема напуштених паса у Београду, која подразумева стерилисање животиња, враћање у природну средину, а потом отварање прихватилишта.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.