Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Багери само за протокол

Багери само за протокол
Машине послужиле само за сликање Фото Н. Тумбас

Суботица – Није тачно да радови стоје, али јуче је падала киша, а када пада киша, у Војводини је блато, каже за „Политику” Душан Дамјановић, директор Предузећа за путеве „Београд”, одговарајући на питање због чега је празно градилиште на 38. километру аутопута од државне границе.

Дамјановић тврди да нема застоја на градилишту и да се радови настављају припремом терена, обележавањем трасе, геодетским испитивањем и анализом земљишта.

– Градилиште је протоколарно отворено на 38. километру, и ту ће бити радови настављени, а истовремено, машине селимо и на 28. километар, где такође почињемо од следеће седмице. Не може из места да се скаче, морамо да обавимо припреме – каже Дамјановић.

Напуштено градилиште на 38. километру изазвало је велику пажњу јавности и медија јер је на отварању почетка радова на завршетку леве стране аутопута од државне границе ка Новом Саду у недељу, којем је присуствовао целокупан државни врх, за потребе тог протоколарног отварања, Предузеће за путеве довукло десетак тешких камиона натоварених шљунком. Заравњено је педесетак метара земљишта, а већ у понедељак пре подне те машине су склоњене на неку другу локацију. Тешко је поверовати да су путари у понедељак извели „селидбу” склањајући се од кише која је пала у среду, али је вероватније да ниједна пропагандна служба не може да одоли појави тешких машина на градилишту.

Директор Дамјановић каже да изградња десетак километара аутопута, коју је на тендеру добило Предузеће за путеве „Београд”, не би требало да представља проблем и да ће посао бити завршен у договореном року, за шест месеци. Он такође додаје да је овде земљиште експроприсано, пријављено градилиште, и да је остало још да се, у појединим детаљима, комплетира документација.

Да се ради о градилишту говори табла која стоји на 38. километру са симболима Републике Србије, Коридора 10, неколицине извођача, али нема података који су иначе обавезни на сваком пријављеном градилишту – о томе ко гради, на основу које дозволе, ко финансира градилиште и о роковима изградње.

Иако се назива аутопутем, саобраћајница на Коридору 10 од државне границе до Новог Сада, за коју се иначе плаћа путарина у висини од 330 динара, сматра се „путем резервисаним за саобраћај моторних возила” јер има укупно три траке за оба правца. То је један од разлога због чега је на овој деоници, иако је реч о потпуно равном, прегледном путу, забележен велики број тешких саобраћајних несрећа.

Александра Исаков

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.