Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ролан Гарос почиње с Аном Ивановић

Ролан Гарос почиње с Аном Ивановић
Оптимизам шампиона кога је дрмала криза: Ана Ивановић (Фото АП)

Данас у Паризу почиње још један Ролан Гарос под будном пажњом поклоника тениса код нас. Од шест наших учесника у обе конкуренције првог дана игра само Ана Ивановић, која, традиционално, као прошлогодишњи победник отвара у 11 часова такмичење на главном стадиону Филип Шатрије. Тако је било и лане, али је ту част имала као финалиста претходне године, пошто је непосредно уочи Ролан Гароса најбоља тенисерка на свету Белгијанка Жистин Енен на опште изненађење одлучила да се повуче из тениса.

Тако је угледни париски турнир за грен-слем остао без изразитог фаворита. Ивановићева, иако први пратилац Рускиње Марије Шарапове која је наследила чело светске листе после шокантне одлуке Ененове, није била у првом реду претендената. Веру у њено држање на шљаци пољуљао је сензационални пораз против Бугарке Цветане Пиронкове већ на почетку великог турнира у Риму који је био увертира за искушења у Паризу. Нешто раније, на јаком такмичењу у Берлину, од трона ју је у полуфиналу раставила Рускиња Јелена Дементјева.

Само три меча ове године на шљаци

Ивановићева није заблистала ни у првом колу, поготово не у другом сету, у којем јој је Швеђанка Софија Арвидсон, тада 62. на листи, скупо продала кожу (6:2, 7:5). А онда је кренуо ураган из њених најјачих ослонаца форхенда и сервиса. Равноправна јој је била само Јелена Јанковић у полуфиналу, у најлепшем мечу прошлогодишњег турнира, који је био и непосредна битка за прво место. Ивановићева је победила са 6:4, 3:6, 6:4, а два дана касније одржала је лекцију Рускињи Динари Сафиној са 6:4, 6:3.

Ово подсећање на тријумфални поход наше тенисерке може да делује као предсказање с обзиром на неке подударности уочи прошлог и овог Ролан Гароса. Ивановићеву опет не сматрају фаворитом, чак се јединим истинским претендентом на престо уважава Сафина, која је првопласирана на листи, победник претходних великих турнира на шљаци, у Риму и Мадриду, и финалиста у Штутгарту пре тога, а с њом наша играчица може да се састане већ у четвртфиналу.

Ивановићева је тек осма у светском поретку. На земљаној подлози је ове године одиграла само три меча, а сумња да је кадра да одбрани трон повећана је после повреде колена због које јој је препоручено мировање па је пропустила турнир у Мадриду. Поврх свега, као нека коб је прати да је на сва три такмичења за грен-слем после тријумфа у Ролан Гаросу и запоседања првог места претрпела поразе против потпуних аутсајдера.

Ивановићева, међутим, гледа своја посла. Уочи првог међусобног сусрета с Италијанком Саром Ерани (44. место), с којом је вршњакиња (рођене 1987), изјављује да је спремна да одбрани круну.

– Упала и бол у колену су ишчезли. Већ недељу тренирам несметано и велики сам оптимиста што се тиче мојих шанси. Наравно, нисам могла да се припремим како сам хтела, али, као и прошле године, мање мечева уочи Ролан Гароса могло би да буде и добро – казала је Ивановићева, која би, ако против италијанске тенисерке оправда улогу потпуног фаворита, играла с успешнијом из меча Францускиње Камиј Пен (109) и водеће тајландске играчице Тамарин Танасугарн (51), а она данас пуни 32 године.

И док се међу тенисеркама све шансе дају Рускињама, јер се сматра да после Сафине највеће изгледе имају Јелена Дементјева (4) и Светлана Кузњецова (7), питање свих питања је може ли ико да спречи Шпанца Рафаела Надала, сада најбољег тенисера на свету, да тријумфује пети пут узастопно (чувени Швеђанин Бјерн Борг победио четири пута од 1978. до 1981). Од када је дебитовао на најфинијој шљаци белог спорта, он не зна за пораз (28 победа), али је баш због његове неприкосновености на земљаној подлози минули турнир у Мадриду био повод да се у њега и посумња.

Наш најбољи тенисер Новак Ђоковић био му је ове године на шљаци све конкурентнији из меча у меч, а у полуфиналу у шпанској престоници и толико близу, али је пропустио три меч-лопте. Завршено је Надаловом победом с 3:6, 7:6 (7:5), 7:6 (11:9) после 4:03 часа, што је најдужи меч на два добијена сета у такозваној ери професионализма (од 1968). Краљу шљаке, зачудо, пресахла је снага у финалу сутрадан против још једног љутог ривала Швајцарца Рожеа Федерера, који га је победио лакше него икада (6:4, 6:4).

Ђоковић с рецептом из Мадрида

Иако се одмах повела прича може ли швајцарски ас најзад да тријумфује и на Ролан Гаросу, нескривена су мишљења да би посластица био Надалов судар с Ђоковићем и то ове године у финалу (претходне две у полуфиналу, а 2006. у четвртфиналу). Наш ас је прекјуче напунио 22 лета, а дан раније је у Монте Карлу посетио екипу Ферарија уочи трке за Велику награду Монака у Светском првенству у Формули 1, која се вози данас. Разговарао је и с Фераријевом узданицом Бразилцем Фелипеом Масом и Немцем Себастијаном Фетелом из Ред Була, а моћ њихових болида и те како ће му бити неопходна у биткама на Ролан Гаросу.

– Моје држање у полуфиналу у Мадриду ме уверава да могу да победим Надала и на шљаци. Остао је још један једини корак, али није просто начинити га против таквог играча. Нисам гледао финале између њега и Федерера, али су ми рекли да се Надал слабо кретао, што је сигурно последица четворочасовне борбе са мном дан раније – казао је Ђоковић.

Први противник му је најбољи еквадорски тенисер 32-годишњи Николас Лапенти (108), пре девет и по година шести рекет света, с којим се састаје први пут (Лапенти је прошле године у првом колу савладао Јанка Типсаревића). Надал игра с водећим бразилским тенисером Маркосом Данијелом (96), који је као и још 15 играча, прошао три кола предтакмичења. О изгледима Шпанца његов тренер Тони Надал је рекао:

– Знамо да ће бити тешко. Федерер и Ђоковић су у Мадриду наговестили да могу да му загорчају живот. Добар је и Британац Енди Марејс којим може да се састане у полуфиналу. Све ми то добро знамо, али смо и оптимисти.

Г. А.

-------------------------------------------------

Бољољац с Кифером

Наш четвртопласирани тенисер на светској листи Илија Бозољац (132), који је прошао три кола предтакмичења, играће на главном турниру прво с 32-годишњим Немцем Николасом Кифером (36) и ту се очекује судар добрих сервиса. Ко прође даље, играће с успешнијим из меча Шпанца Давида Ферера (14) и најбољег португалског тенисера Фредерика Жила (67).

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.