Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мозаик поштеђен даљег разарања

Мозаик поштеђен даљег разарања
После писања „Политике” обустављено уништавање (Фото Д. Ћирков)

После закуцавања скела укопију вредног античког мозаика испред старе „Прогресове” зграде у Кнез Михаиловој улици 27 радници које је Мирко Тодоровић, власник компаније „Тодор”, ангажовао да на овој локацији изграде луксузни хотел прекинули су јуче радове и даље уништавање дела. Како су саопштили у Министарству културе, Републички завод за заштиту споменика културе хитно је јуче донео решење о обустави радова на хотелу и прича је добила правни епилог.

Вера Павловић-Лончарски, директорка те институције, истакла је да им се, пре него што су му послали инспекцију, Тодоровић сам јавио и рекао да је обуставио послове, да жели да сарађује и врати у првобитно стање све што је упропашћено.

– Објаснио је да није знао да не сме да уништи мозаик. Проверили смо, радови су заустављени. Не треба осуђивати архитекту хотела. Он није предвидео пројектом да се мозаик оштети, а померање улаза ка Кнез Михаиловој дозвољено је регулационим планом – истакла је Вера Павловић-Лончарски.

Она каже да су написали решење да мозаик остане где је и био и тај предлог проследили Секретаријату за културу. Према директорки завода, тако је најбоље, јер би се измештањем дело додатно могло оштетити. Кроз стаклени улаз хотела пролазници ће моћи са улице да виде мозаик. То је одговарајући потез јер хотел је делимично јавни простор.

– Ми не можемо да казнимо Тодоровића што није пријавио радове, а и казнена политика одређена Законом о културним добрима је из 1994, па су те паре безначајне у односу на оне које ће да уложи у рестаурацију оштећеног дела – наглашава Павловић-Лончарски.

Она је упутила извињење јавности због грешке која јој се поткрала јер мозаик није копија оригинала из налазишта Хераклеје код Битоља, како је првобитно саопштено, већ из најпознатијег археолошког локалитета у Македонији – античког града Стоби на ушћу Црне реке у Вардар, у близини Скопља. Подсетимо, раскошни мозаик постављен је на главну градску штрафту пред Девети самит несврстаних 1989. године када је као поклон македонског народа са сличним знаменитостима из бивших република послат у престоницу да је улепша пред долазак светских званичника.

Д. Јокић

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.