Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мало новца и пуно наде

Мало новца и пуно наде
Званичници БиХ на промоцији обнове Саборне цркве у Мостару (Фото С. Бјелица)

Мостар – Владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије благословио је у недељу почетак обнове Саборне цркве Свете тројице у Мостару, седамнаест година након што је сравњена са земљом. Обнова храма требало би да почне ускоро иако се у радове улази са великом неизвесношћу. Међутим, иако за обнову цркве није прикупљено довољно средстава, владика Григорије изразио је наду да ће црква бити брзо саграђена, као и све остало што је започето у епархији захумско-херцеговачкој. За комплетну обнову потребно је готово 20 милиона конвертибилних марака. На донаторској конференцији која је одржана прошле године у манастиру Житомислић обећана је помоћ од око пет милиона, а до сада је уплаћено свега око 1,5 милион марка.

У недељу је Саборна црква прославила и своју крсну славу где се на рушевинама окупило више стотина верника из Мостара, али и других херцеговачких општина. Претходне вечери пројекат обнове цркве представљен је званичницима власти са свих нивоа у Босни и Херцеговини, те представницима дипломатског кора, а присутна је била и парламентарна делегација Србије.

Владика Григорије на промоцији пројекта обнове захвалио је свима на помоћи изразивши наду да она неће стати. „Нада је велика да ћемо изградити цркву, и то на радост не само православаца већ свих грађана Мостара. Јер ако не би тако било не би је требало ни градити. Када градимо овакву цркву, то значи да ћемо овде бити заувек”, нагласио је владика.

Члан Председништва БиХ Жељко Комшић, који је дошао у намери да подржи овај пројекат, рекао је да обнова овог храма може много да значи за бољи Мостар, за повратак Срба и трајно помирење у овом граду.

Мостарски градоначелник Љубо Бешлић оценио је да је обнова Саборне цркве од великог значаја за град, јер, како је рекао, она је била и конкретан знак вишенационалности која је и данас обележје Мостара. Обнова цркве, сматра Бешлић, биће симболична порука да су разарања узалудна.

Заступник Демократске странке у парламенту Србије Срђан Миливојевић, у име председника Србије Бориса Тадића, даровао је мостарском храму икону Белог анђела, преносећи Тадићеву поруку да ће Србија помоћи у обнови ове цркве како је то и раније обећао.

Саборна црква је у јуну 1992. прво гранатирана, па запаљена, а када је и након тога остала да се надвисује над Мостаром, припадници ХОС-а су је минирали и претворили у гомилу камена.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.