Париски салон у сенци рецесије и несреће
На париском аеродрому „Ле Бурже”, у сенци недавног удеса „Ер Франсовог“ авиона и привредне рецесије, у понедељак је отворен јубиларни стоти Међународни салон ваздухопловства који траје до 21. јуна. Из „Ербаса“, водећег произвођача путничких ваздухоплова, јуче су поручили да су њихови авиони безбедни и да чекају резултате званичне истраге о лету АФ-447, док је синдикат пилота „Ер Франса“ саопштио да су на свим дуголинијским авионима тог произвођача замењени „спорни” сензори за мерење брзине.
Председник „Ербаса“ Томас Ендерс одбио је да коментарише могуће узроке несреће, напомињући да то није посао његове компаније. „Ми нисмо овлашћени да спроводимо истрагу већ је то задатак француске Канцеларије за истраге и анализе. Спремни смо да помогнемо у њеном спровођењу, али се ограђујемо од било каквих спекулација о узроцима несреће”, рекао је Ендерс.
Истражитељи до сада нису искључили могућност да су сензори за мерење брзине један од разлога несреће, а „Ер Франс“ је одлучио да убрза замену спорних „Питоових цеви“ у флоти која укључује „Ербасове“ моделе А-330 и А-340.
Док ове године сектор авио-превоза углавном трпи последице смањеног промета и финансијске губитке, Ендерс је истакао да се „Ербас“ налази у „релативно добром положају”, будући да компанија има уговорене послове за израду скоро 3.500 авиона. Зато ове године „Ербасов” приоритет није прихватање нових поруџбина већ „реализација претходно договорених послова”.
Из западноевропског ваздухопловног концерна саопштили су да су авио-превозници „Катар ервејз“ и „Вијетнам ерлајнс” у Паризу наручили 40 нових авиона из породице А-320, док се у 2009. години очекује да клијентима буду испоручена 483 ваздухоплова. Послове су јуче закључили и произвођачи „Бомбардије“ и АТР, преноси АФП.
Директор „Ербаса” сматра да се ближи крај рецесије и да ће „опоравак индустрије уследити, ако не ове, онда током 2010. године”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


