Опроштај од Оље Ивањицки
Ољи Ивањицки (1931–2009), једној од најистакнутијих српских уметница 20. века, јуче је одата пошта на комеморацији у Великој сали Народног позоришта у Београду. Пред бројним пријатељима, колегама и поштоваоцима уметности Оље Ивањицки, о њеном животу, изузетном уметничком опусу и неуморној стваралачкој снази, говорили су, поред министра културе Републике Србије Небојше Брадића, између осталих, и историчар уметности Ђорђе Кадијевић, песник Милован Витезовић и председник Улуса Предраг Ћирић. Министар Брадић је подсетио на непоновљиву личност наше велике сликарке, на „њену бескомпромисну неконвенционалност, ширину духа и храброст којом нас је инспирисала, дрскост којом се поигравала, као и на способност да буде своја, а остане у љубави са другима”. Ољин дугогодишњи пријатељ, редитељ и историчар уметности Ђорђе Кадијевић је истакао колико је Ољу Ивањицки било немогуће одвојити од њеног дела, истичући вредност синкретизма у којем је са великим успехом спајала неспојиво, истовремено подсетивши на велику неправду, а то је да за дела Оље Ивањицки одавно нема места у Музеју савремене уметности у Београду. Песник Милован Витезовић је изразио дубоку захвалност на немерљивом доприносу Оље Ивањицки српској култури и уметности.
М. А.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


