Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ћуприја највише страдала

Ћуприја највише страдала
Вода је поплавила пролаз испод моста у Јагодини Фото А. Добросављевић

Ћуприја, Јагодина – Од шест општина Поморавског округа највеће штете од вишедневних киша претрпела је ћупријска, јер је за 48 сати пало 150 литара по квадратном метру, што је до сада максимално забележена количина падавина у Метеоролошкој станици. Чланови Кризног штаба још увек процењују штету на терену, али до сада је извесно да је 70 одсто града било под водом, која је достизала висину од 30 сантиметара до чак 1,5 метара. Четири куће проглашене су неупотребљивим за становање, а штета је процењена на 600.000 динара.

– Највећи проблем настао је због тога што је у време обилне кише град остао без електричне енергије, па пумпе пре пумпне станице нису могле да раде. Због тога су највише страдали најнижи делови града. Проблем је настао и због тога што је велики број грађана олуке на кућама спојио са фекалном канализацијом, чији је ниво наједном био знатно подигнут. До мешања кишне и фекалне канализације дошло је и због тога што оне нису урађене како треба, па ћемо ускоро морати да раздвојимо те две мреже – објашњава за „Политику“ директор ћупријске Дирекције за изградњу Зоран Здравковић.

Председник општине Ћуприја Боривоје Калаба каже да је комунално предузеће читавог дана и ноћи црпло воду из кућа и подрума, а да ће Хигијенски завод извршити бесплатну дезинфекцију.

– Штете су огромне. Када процене буду завршене, податке ћу изнети на Општинском већу како бисмо донели одлуку да тим људима помогнемо новцем из буџетске резерве. Ако нас је Република, која има свој штаб за елементарне непогоде, заборавила, ми не смемо своје суграђане да оставимо на цедилу – каже за наш лист председник општине Ћуприја Боривоје Калаба.

Како сазнајемо од начелника Одељења за ванредне ситуације за Поморавски округ Јована Степановића, нивои свих река су испод одбране од поплаве. Једино се излила јагодинска река Белица код села Трнава, и то у делу неуређеног водотока.

– Под водом су подрум и први спрат. Уништен ми је сав намештај, што је већ пети пут. Локална самоуправа би морала да регулише ток Белице да не бисмо непрестано трпели штете – каже за наш лист мештанин Зоран Васић и додаје да му је потпуно уништено и поврће на 15 ари.

Његов комшија Драган Динић такође се жали што штету увек морају да надокнађују из свог џепа.

– Ватрогасци су исцрпли воду из дворишта и подрума, а комуналци су дотерали цистерну са пијаћом водом. И то је све –негодује Динић.

З. Глигоријевић

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.