Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ариљска малина стала на 100 динара

Ариљска малина стала на 100 динара
Чека се „реч” тржишта: малине су углавном у хладњачама Фото Д. Јевремовић

Ариље – Приближила се крају берба малина у Ариљу и околини, уз прве процене да је овогодишњи род бољи од очекиваног, а квалитет како ко гледа – малинарима добар, „хладњачарима” лош. А по том принципу функционисао је и откуп – једни су желели да предато воће боље наплате, а други да откупљено плате мање.

Ако се тражи одмерена оцена сезоне, онда је релевантно мишљење Миломира Стојића из Миросаљаца, светског рекордера по приносу малине по хектару: „Година сасвим доброг квалитета малине, богат род”. Овај произвођач не крије да се опет приближава свом светском рекорду од око 30 тона по хектару.

Кад је реч о откупној цени, око које се протеклих седмица дизала велика прашина, и после толико приче остала је 100 динара за килограм. Ни инспекцијске посете хладњачама, ни апели министра пољопривреде на откупљиваче да повећају цену нису имали ефекта.

– И сада, док берба јењава, плаћамо 100 динара по килограму – каже велики откупљивач Миломир Зимоњић, власник фирме „Фруком”. – То је аконтна цена, не можемо више. Не треба радити напамет. Док се малина не пребере, док се не извезе, не знамо шта ће рећи тржиште. Како да правимо ражањ кад је зец у шуми. Прошле године смо направили велики губитак, то овог пута не желимо. Ако постигнемо добру извозну цену, можемо да поделимо погачу с малинарима, да доплатимо на ову аконтну цену. На састанку са министром пољопривреде Сашом Драгином предложено нам је да дајемо 130 динара за килограм откупљене малине, што сам прокоментарисао: „Хоћемо, ако ће министарство да нам гарантује надокнаду губитака ако их направимо”.

Међутим, Драгиша Терзић, први човек ариљског удружења малинара „Виламет”, оштро критикује понашање власника ариљских хладњача тврдећи да су се међу собом договорили да спусте откупну цену са 135 на 100 динара, незаконито стварајући монопол. По његовим речима, прекјуче је уприличен нови састанак код министра Драгина, на којем су у одсуству власника хладњача малинари тражили помоћ у овом неравноправном дуелу:

– Пошто се оне прве инспекције које су долазиле нису бавиле монополом, већ контролом рада хладњача, овог пута смо тражили да се у хладњаче под хитно упуте две инспекције: једна која ће размотрити незаконитости око монопола и заштите конкуренције, и друга која ће се бавити квалитетом, будући да велики „хладњачари” не држе до квалитета него до количина, па је у мини-хладњачама проценат „роленда” и до 75 одсто, а у великим око 50 одсто. Надамо се да ће откупна цена сада при крају бербе порасти. Ево, ових дана чујем да у ивањички крај долазе они што откупљују малину за кеш и да је плаћају и по 140 динара килограм. Уколико држава ништа не предузме, а наши апели не буду вредели и цена малине остане иста, нећемо седети скрштених руку. Кренућемо у свакодневне протесте. И то не само ми, у контакту смо са удружењима произвођача вишања, кајсија, пшенице – најављује Драгиша Терзић.

Б. Пејовић

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.