Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Школе манипулишу ђачким динаром

Школе манипулишу ђачким динаром
У неким школама упис су условљавали плаћањем донација Фото Танјуг

Многобројни родитељи морали су да уплате не баш мале своте новца да би уписали дете у средњу школу, иако су просветне власти уочи уписа упозориле надлежне у свим школама да од родитеља не смеју да траже новац приликом уписа ученика у први разред. У великом броју средњих школа оглушили су се о ово упозорење. И било је по принципу – прво паре, па упис. Родитељи су били приморани да плате ђачки динар или донацију која се углавном кретала од хиљаду и по до три хиљаде динара. Што је школа популарнија, то је и овај намет био већи. Како се чуло на недавној конференцији за новинаре Министарства просвете Србије, у томе су предњачиле школе у Војводини.

– Инспекцију ћемо послати у сваку школу у којој су, упркос нашим упозорењима, узимали новац и условљавали упис деце уплатом одређене суме на име ђачког динара. Новим (будућим) законом о основама система образовања и васпитања успоставиће се и механизам и поједноставити процедура према којој ће директор добити „црвени” картон уколико се у школи не буду поштовале одлуке државних органа – упозорио је професор др Жарко Обрадовић, министар просвете Србије и замолио родитеље да Министарству просвете пријаве такве уцене.

Према речима Богољуба Лазаревића, помоћника министра просвете за средње образовање, последњих дана у министарство је стигло десетак пријава из Новог Сада да су тамошње школе наплаћивале од хиљаду и по до три хиљаде динара приликом уписа.

У средњим школама углавном признају да су родитељи приликом уписа донирали школу, али кажу да је све било добровољно. Тако је помоћник директора средње медицинске школе „7. април” у Новом Саду Наташа Кличковић објаснила да су, приликом уписа ђака у први разред, родитељи обавештени да је савет родитеља протекле школске године одлучио да се на име родитељског, а не ђачког динара, на подрачун школе уплати две и по хиљаде динара ради обезбеђивања вишег стандарда образовања и васпитања у школи.

– Родитељима је речено да уплата није обавезна, већ добровољна. Не знам колико је њих дало паре – рекла је за „Политику” Наташа Кличковић.

Родитељи се међутим жале да им у средњим школама објашњавају да то мора да се плати, јер школа нема новца за хартију, боје, беле и радне мантиле, обезбеђење, увођење камере, куповину табле и слично.

– Ма како да зовемо инспекцију, па да се после у школи свете нашој деци. А то нису мале паре, посебно ако имате двоје, троје школске деце. Све би било другачије када би сви одбили плаћање родитељског динара. Али они који имају новца не питају за цену – причају резигнирани родитељи који желе да остану анонимни.

У средњим стручним школама које нису баш атрактивне за ђаке и у којима неретко неке клупе остану и празне не траже ни ђачки, ни родитељски динар приликом уписа.

А. Бркић

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.