Први рођендан без Статута
Извршно веће Војводине је у првих годину дана рада омогућило запошљавање више од 20000 људи, а у свакој општини у Војводини отворено је бар по једно ново градилиште, рекао је јуче председник ИВ Бојан Пајтић. Оцењујући резултате прве године рада, Пајтић је истакао да је задовољан урађеним посебно због, како је рекао, тешких економских прилика условљених светском економском кризом. Он је нагласио да је управо због тога, али и споразума са ММФ-ом и мањег прилива средстава на основу пореза на добит предузећа, администрација коју предводи морала да утврди нове приоритете – програме запошљавања и наставак рада Фонда за капитална улагања.
Пајтић је навео и да је Фонд за подршку страних инвестиција у Војводини током претходне године привукао „око 400 милиона евра инвестиција преко којих ће посао добити око 5000 људи. „Преузели смо Металс банку која ће убудуће бити развојна банка Војводине и преко које ћемо стварати подстицаје у пољопривреди и
привреди”, рекао је он.
Питање Статута Војводине и пратећег закона о надлежностима и даље је отворено, али је покрајинска власт урадила све што је могла. „Чекамо да се ствар отпетља тамо где се и запетљала. Спремни смо да помогнемо било ком републичком министарству у будућем процесу израде закона о надлежностима Војводине”, додао је Бојан Пајтић.
Представници покрајинских опозиционих партија, међутим, никако не деле његову оцену досадашњег рада своје „владе”. Они, напротив, тврде да ниједно од обећања из Пајтићевог прошлогодишњег експозеа (јачање привреде и пољопривреде, нова радна места, већа капитална улагања, унапређење аутономије Војводине, располагање сопственим новцем и имовином, развијање самоуправе, стварање развијене европске регије) није испуњено. Председник Покрајинског одбора Демократске странке Србије Зоран Лончар позвао га је зато да поднесе оставку, док члан Председништва Српске напредне странке и потпредседник Скупштине Војводине Игор Мировић каже да је протекла година најгора за Војводину и политички и развојно у последњих двадесетак година. Потпредседник Српске радикалне странке Милорад Мирчић тврди да Извршно веће Војводине не само да ништа није урадило него је Војводину увукла у додатне и политичке и економске проблеме.
„Уместо обећаног унапређења аутономије, израдом неуставног статута покушали сте да од Војводине на брзину створите ’државу у држави’, онемогућили грађане Војводине да остваре своје уставно право на покрајинску аутономију, а што је још горе статут користите као средство за унутарстраначку борбу”, навео је Лончар у отвореном писму Пајтићу.
Милорад Мирчић тврди да су, погрешним потезима покрајинске власти, пре свега непоштовањем откупне цене производа, војвођански сељаци на ивици дужничког ропства, а да су подаци о броју запослених само манипулисање статистичким подацима. „Ниједне капиталне инвестиције није било, рецимо, није започето сређивање водоканалне мреже, није започет пројекат изградње Банатске магистрале, војвођанска власт упорно опструира изградњу деонице Коридора 10 од Новог Сада до Хоргоша”, набраја замерке на рад покрајине администрације Мирчић. Он такође истиче и проблем са Статутом Војводине коме, како каже, прети и интернационализација.
Игор Мировић тврди да је Војводина у протеклих годину дана изгубила много и политички, јер је статут, по његовом мишљењу, доживео потпуни фијаско и у стручној и у јавности уопште и постао „статут раздора”, али економски јер покрајина није добила ни оних седам одсто који су још Уставом гарантовани из буџета Србије, чим је изгубила и полугу за развој.
Мировић истиче и да није донет ребаланс буџета за ову годину, нити постоји намера да се то уради, упркос томе што би то било логично након што је урађен ребаланс на републичком нивоу.
Г. Новаковић - А. Поповић
------------------------------------------------------
Егереши: Десет месеци чекам да ме Тадић прими
Председник Скупштине Војводине Шандор Егереши рекао је јуче да је огорчен што расправа о Статуту Војводине ни више од седам месеци након рока предвиђеног уставним законом није стављена на дневни ред Скупштине Србије. Он је рекао да је реч о „омаловажавању” грађана Војводине и интереса покрајине, као и о доказу да у Београду не постоји политичка воља за суштинску децентрализацију државе. Навео је да већ десет месеци чека на пријем код председника Србије Бориса Тадића, чијем је кабинету, како је рекао, до сада упутио пет званичних захтева за пријем.
---------------------------------------------------
Војвођански ДС критикује Марковића
Покрајински одбор Демократске странке критиковао је јуче министра за државну управу и локалну самоуправу Србије Милана Марковића због изјаве да су поједине одредбе Статута Војводине у нескладу са Уставом Србије. Војвођански одбор ДС-а је у саопштењу за јавност навео да је у Србији, као правној држави, Уставни суд једина институција која оцењује уставност правних аката. „Наглашавамо да индивидуални ставови и импресије неће бити повод ни разлог за било какве корекције предлога Статута покрајине”, пише у саопштењу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


