Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Таг: концерт

20.05.2013 у 00:01
Славни британски бенд „Дипеш мод“ одржао је синоћ, први пут у каријери дугој 33 године, концерт у Београду. Енглеска тројка наступила је пред двадесетак хиљада људи на Ушћу у оквиру турнеје на којој представљају 13. студијски албум „Delta Machine“. Сатима пред наступ око концертног простора „камповало“ је на хиљаде обожавалаца „Дипеш мода“. Неки су се излежавали на трави, неки покушавали да се некако домогну улаза у ограђену зону, други су се частили „ићем и пићем“ од силних препродаваца, или пак мајицама и беџевима са логом „Дипеш мода“, а тапкароша, који су тражили карту вишка, било је на претек. Иако је ово први концерт бенда на овим просторима, међу публиком није било само обожавалаца састава из наше земље, већ и из региона, а тик уз ограду у фан-питу била је неколицина њихових фанатичних фанова из Македоније, Румуније, или Словачке, који, како су нам рекли, иду из града у град са омиљеном групом, а Београд је једна од 16 станица и њихове „турнеје“, за сада „омиљена“, понајвише због прелепих девојака... Када су нешто пре 21 сат Дејв Гахан, Мартин Гор и Енди Флечер, појачани са још двојицом музичара, изашли на сцену гласови оних у првим редовима само што се нису „распукли“ од силног скандирања „Дипеш мод, Дипеш мод“... У црном, са све јарком шминком, у чему је предњачио Гор, који је сав шљаштео, бенд је жестоко почео концерт песмом „Welcome to My World“ са новог албума „Delta Machine“. Гахану није требало дуго да се одлободи сакоа и остане у прслуку, а када се први пут обратио публици, речима „Добро вече, Београде“, пратили су га урлици одушевљења... Химне састава „Дипеш мод“ из претходне три деценије, пратио је сценски врло ефектно замишљен шоу. Уз стандардну расвету, момци на сцени имали су на располагању четири огромна округла крана са импресивним светлосним ефектима. На великом видео биму у дну сцене, смењивале су се фотографије и филмови, пуни симбола и метафора, који су идеално допуњавали сваку изведену песму. А на репертоару су, осим неколико песама са новог албума, биле легендарне нумере овог састава из Базилдона, попут „Policy of Truth“, „Walking in My Shoes“ „Black Celebration“… Но, није баш све текло како треба, јер су чланови бенда имали техничких потешкоћа, због чега је концерт стопиран на неколико минута, а песму „Barrel of a Gun“ извели су тек из трећег пута, али нико им то у публици није замерио.    Главни „мотор“ бенда, Дејв Гахан као да пре десет дана није напунио 51. годину. Очигледно је човек непресушне енергије, који је све време скакао, увијао се око микрофона, вртео до изнемоглости у круг са све огромним сталком од микрофона, „шепурио се“ по писти, која је сезала до дубоко у фан-пит, изводио секси плес на радост многих дама у публици... Иако на први утисак, човек из сенке, Мартин Гор је, међутим, ужасно важан за бенд, не само као композитор, што је било јасно синоћ. Осим што није знао шта пре два свира – да ли синтисајзере, или једну од небројених гитара разних облика, или да пева пратеће вокале, Гор је за соло извођење две песме –  „Only When I Lose Myself“ и „When the Body Speaks“ побрао овације.   Када су изводили „Enjoy the Silence“ и „Personal Jesus“ сви на Ушћу су скакали руку дигнутих у ваздух, по „налогу“ Гахана, и хорски певали. Иако су за крај отпевали „Збогом“, на бис „паклене машине“ се није дуго чекало, па су публику, која је на моменте, мора се признати била помало млака, частили са још четири песме, између осталог „Just Can`t Get Enough“ и „I Feel You“. Срчаном „Never Let me Down Again“ завршили су премијерни београдски концерт дужи од два сата, уз захвалност и поруку: „Видимо се опет!“